MAKALE

Yayın Tarihi: 30.03.2018 Cuma 12:35:00

Tatilde kan şekerimi nasıl yönetebilirim?

Ceren YOLAÇAN İŞERİ

Tatilde kan şekerimi nasıl yönetebilirim?

Tatillerde kan şekeri nasıl kontrol edilebilir? Öncelikle doktorunuzla ve diyabet hemşirenizle konuşup, ilaçlarınızı nasıl taşıyacağınızı/saklayacağınızı öğrenmeli, oluşabilecek aksiliklere karşı yanınızda ilave ilaç (insülin vb) bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Tatile gittiğiniz zaman günlük düzeninizi bozmamak önemlidir. Yemek saatlerinizde küçük değişiklikler olabilir ama bu değişiklikleri yaparken ilaçlarınızın etki sürelerini göz önünde bulundurmalısınız. Gitmeden önce takip sağlık ekibiyle, programı ne kadar esnetebileceğiniz hakkında konuşmak daha konforlu bir tatil geçirmemizi sağlar.

Sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın

Gün boyu tükettiğiniz enerjiyi (kaloriyi) kontrol etmenin, vücut ağırlığını korumanın ve kan şekerini dengede tutmanın en iyi yolu sağlıklı bir kahvaltıdır. Zinde bir gün geçirmek için vitamin, mineral ve posadan zengin, mevsim sebze ve meyveleri ile renklendirilmiş, tam tahıllarla dengelenmiş tercihler yapabilirsiniz.

İpucu:

Yağsız beyaz peynir, zeytin veya ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, mevsim yeşillikleri, tam buğday unundan yapılmış ekmek, bir-iki dilim karpuz veya bol yeşillikli bir omlet, çavdar ekmeği veya 2-3 kaşık yoğurt, 2-3 kaşık yulaf, çilek veya şeftali gibi taze meyve ile hazırlanmış kahvaltılar keyifli ve doğru seçimlerdir.

Öğün atlamayın

Her zamanki yeme düzeninizi sürdürün. Kalori tasarrufu yapmak için öğle yemeğini atlamak, uzun süren açlık sonrası kan şekerinizin çok düşmesine, akşam yemeğinde karşınıza çıkan yiyeceklere karşı koymakta zorlanmanıza, yüksek kalorili yiyecekleri fazla tüketmenize, yani hem kan şekeri ayarınızın bozulmasına, hem kilo almanıza sebep olacaktır.

İpucu:

Az yağlı et, tavuk, balık + bol salata + tam buğday ekmeği veya taze veya kuru meyvelerle zenginleştirilmiş lor peynirli salata veya tahıllarla zenginleştirilmiş ayran aşı çorbası ile hafif ve sağlıklı bir öğlen geçirebilirsiniz.

Yemeğinizi beklerken sabırlı olun

Yemek öncesi masaya gelen çeşitli zeytinyağlarına ve bin bir çeşit ekmeğe karşı dikkatli olun.

İpucu:

Önden bir salata isteyip, yemeğinizi beklerken sağlıklı vakit geçirebilirsiniz. Büfeden yemek alırken veya sipariş verirken karbonhidrat ve/veya yağların kan şekerinize etkisini unutmayın.

Bütün yıl hayal ettiğiniz tatilde de olsanız, kan şekerinizi hedef aralıkta tutmak için porsiyon ölçülerini kontrol edin.

İpucu:

  • Ana yemeği bir arkadaşınızla paylaşın.
  • Seçiminizi başlangıç menüsünden yapın.
  • Çatalı bıçağı elinizden bırakın ve yemeğe değil sohbete konsantre olun.
  • Eğer porsiyonlarınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, yemeğe gitmeden yarım saat kadar önce su/maden suyu için.
  • Açık büfeden tercih yapacaksanız, tabağınızı doldururken seçici olun. Her şeyi aynı gün denemek zorunda değilsiniz! Önce tüm büfeyi gözden geçirin, sonra sevdiğiniz yiyecekleri uygun miktarlarda alın ve keyfini çıkarın.
  • Kendinize sınır koyun. Örneğin bir seferde sadece 2 çeşit yemek alın. Bunları tükettiğinizde, hala aç hissediyorsanız gidip 1 çeşit daha alın.
  • Tercihlerinizi yaparken mutlaka yemeğin içerdiği yağ ve karbonhidrat miktarını hesaplayın.
  • Unutmayın fazla karbonhidrat kan şekerinizin çok yükselmesine, fazla yağ ise kan şekerinizin geç saatlerde yükselmesine sebep olacak.

Doyduğunuzda bırakın

‘Tatildeyim’ diye düşünerek tabağa konulan her şeyi bitirmek zorunda değilsiniz. Masadan henüz kendinizi iyi hissediyorken kalkın.
İçecek seçimine dikkat edin

Su içmeyi unutmayın. Özellikle gün boyu güneşte kaldıysanız çok su kaybetmiş olabilirsiniz. Dehidratasyona karşı gün boyu mutlaka yanınızda su bulundurun.
İpucu:

Minerallerden zengin maden suyu ve ayran iyi birer yaz içeceği alternatifidir.

Alkol tüketiminizi sınırlandırın

 Alkollü içkiler yüksek kalorilidir ve fazla alkol tüketimi sabaha karşı ciddi hipoglisemilere sebep olabilir.

İpucu:

Alkol tükettiğiniz öğünde yeterli karbonhidrat almayı, gece ara öğünü ihmal etmemeyi ve ertesi sabah kalkıp kan şekerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

Tatile hareket ekleyin

Elbette gittiğiniz yerlerde yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz ama tarihi yerler görmeyi, bol bol yürümeyi, yüzmeyi ve dans etmeyi yani fiziksel olarak aktif olmayı ihmal etmeyin.
İpucu:

Günde bir öğün ‘yöresel kaçamak’ yapmakla yetinin. Artan harekete bağlı ilaç/insülin dozunda azaltma yapmaya ihtiyacınız olup-olmadığını doktorunuza danışın. Ailenizle, arkadaşlarınızla keyifle vakit geçirdiğiniz, yeni yerler görüp, yeni lezzetler denediğiniz, bolca dinlendiğiniz sağlıklı bir tatil dileğiyle...