MAKALE

Yayın Tarihi: 23.12.2016 Cuma 12:34:19

Turizm sektöründe gıda mühendisliği

Gülşah ÇINARCIK

Turizm sektöründe gıda mühendisliği
Otelde gıda mühendisliği zor iştir, mutfaklarından tutun da, barlarında bulunan meyve sularına, otele giren her türlü gıda maddesinin girişinde yaptığınız kontrollerden tutun da havuzun temizliğine, sağlığa giden her türlü yol sizden geçer. Streslidir, arkanızı döndüğünüz anda yapılabilecek ufak bir hata hem sizi, hem çalıştığınız kurumu yerle bir edebilecek denli tehlikeli olabilir.

Bütün sene çalıştınız, yoruldunuz, e artık bir dinlenmenin vakti gel­di. Sene boyunca yeterli parayı biriktirdiniz ve oh! Nihayet… Aylardır hayalini kurduğunuz tatile çıktınız… Bir otelde rezervasyonunuzu yaptır­dınız, odanıza yerleştiniz. Bütün gün güneşin tadını çıkardınız, hava nasıl sıcak, havuza girdiniz güneşlendiniz, her şey yolunda. Ta ki akşam yeme­ğinden sonra mideniz bulanana ka­dar…

Sizin için sıkıntılı anların başlangıcı işte burada oldu, her şey harika giderken bir mide bulantısı, sürekli odanızın “banyo”sunu ziyaret durumundasınız. Acilen hastaneye götürülüyorsunuz, bir teşhis; “Gıda Zehirlenmesi”…

Neden? Nasıl oldu? Ne yedim de dokundu? Hemen söyleyelim; sı­cakta bekletilmiş yoğurtlu, mayonezli bir salata, ortamda öylece soğumaya bırakılmış bir et ya da balık yemeği, sıcakta çok beklemiş kremalı bir pas­ta… Veya sebilden içtiğiniz su! İşte bunlardan herhangi biri, sizin aylardır biriktirdiğiniz paranın ve kurduğunuz hayallerin bir anda mahvolmasına se­bep olmuş olabilir. Problem belli, peki çözümü ne acaba?

Gıda üretiminin olduğu her yerde, bu işin uzmanı olan Gıda Mühendisleri­nin çalıştırılması gerekliliği bu noktada doğmaktadır. Gıda mühendisi, üre­timin her aşamasını kontrol edecek, özellikle oteller gibi çalışan sirkülas­yonunun yoğun olduğu ortamlarda kaliteyi daima aynı seviyede tutacak, sağlığa giden her yolda mutlaka işe bir yerlerden dokunacaktır.

Otelde gıda mühendisliği zor iştir, mutfaklarından tutun da, barlarında bulunan meyve sularına, otele giren her türlü gıda maddesinin girişinde yaptığınız kontrollerden tutun da ha­vuzun temizliğine, sağlığa giden her türlü yol sizden geçer. Streslidir, arka­nızı döndüğünüz anda yapılabilecek ufak bir hata hem sizi, hem çalıştığı­nız kurumu yerle bir edebilecek denli tehlikeli olabilir.

Mutfakta ustaların, barlarda ise garsonların yaptıkları işe müdahale ederek bir şeyler anlatmak her iki taraf için de ızdıraba dönüşe­bilir. Sonuç olarak hepsi de yıllardır bu işin içindedir de, siz sonradan çı­kıp aldığınız 3-5 yıllık eğitimle bilmişlik yapıyorsunuzdur.

İşte Gıda Mühen­disliğinin belki de en zor kısmıdır, işi bilene bir de hijyen öğretmek, çünkü onlara göre yıllardır zaten hiçbir sıkıntı yaşamadan bir şekilde gidiyordur iş. “Biz yıllardır bu şekilde yapıyoruz … Hanım, … Bey” derler, “şimdiye kadar da hiçbir şey gelmedi başımıza!” der­ler. Boş görürler sizi ve yaptıklarınızı…