MAKALE

Yayın Tarihi: 26.12.2017 Salı 11:15:00

Üzüm çekirdeği yağı tedavisi

Cengiz Kutlu

Üzüm çekirdeği yağı tedavisi

Üzüm çekirdeklerinin, hiçbir ısıl işlem görmeden, soğuk makinalarda preslenmesiyle elde edilir. Elde edilen bu yağ kısa bir filtre işleminden sonra katkı maddesi katılmadan tüketilecek bir duruma gelir. Soğuk preslenmiş üzüm çekirdeği yağının sağlık üzerindeki olumlu etkisinden dolayı günümüzde aranan bir yağ olmasını sağlamıştır.

Üzüm yeryüzünde yetiştirilen en eski meyvelerden biridir. Yabani türünün anavatanının Anadolu, Hazar Denizi ve Ermenistan olduğu düşünülmektedir. Ancak üzüm tarımının tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber tarihçesi M.Ö 5000’e dayanır. Asma, ılıman iklim bitkisi olup her türlü toprakta yetişir. Dikim genellikle aşılı fidanlarla yapılır. Günümüzde yaklaşık 15000 üzerinde üzüm çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Üzümler kalın kabuklu, ince kabuklu, çekirdekli, çekirdeksiz ve renklerine göre birçok türe ayrılırlar. Üzümün sağlık üzerindeki olumlu etkisi çok eskiden beri bilinmektedir. Hippokrates üzüm suyuyla bala aynı değeri vermiştir. Üzüm ve üzümden elde edilen ürünlerin tedavide nasıl uygulandığını binlerce yıl önce Plinius etraflıca yazmıştır. Üzüm suyunun uzun süre kaynatarak (pekmez) elde edilen üzüm balı eskiden verem hastalarını güçlendirici olarak verilmiş, ateşli hastalıklar, göz hastalıkları, deri döküntüleri, kanamalar, kronik peklik ve ödemde uygulanmış tır. Üzümle tedavi günümüzde de doğal tedavi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Üzüm iyi bir besin kaynağı olmasıyla beraber, meyve suyu, pekmez, sirke yapımında gıda sanayisinde de büyük rol oynayan bir meyvedir. Üzüm suyunun 100 gramında 330 mg mineral, 23 mg kalsiyum, 8,8 gr magnezyum ve 148 mg potasyum vardır.Bu değerli meyvenin içinde barındırdığı maddeler;

AMİNOASİTLER: Arginin, asparagin, fenilalanin, glisin, histidin, izolösin, lösin, lizin, metiyonin, serin, valin, treonin, tirozin.

BOYALAR: Kırmızı ve siyah türlerinde antokyan sarı ve yeşil türlerinde ise flavonlar.

KARBONHİDRATLAR: Yüksek oranda fruktoz, glikoz ve az ölçüde sakaroz.

MADENLER: Demir, fosfor, kalsiyum, kükürt, potasyum, selenyum, sodyum.

MİNERAL İZLERİ: Bakır, çinko, kobalt, mangan, silisyum.

VİTAMİNLER: Üzümdeki vitamin oranları azdır ancak çok çeşitlidir. A, B1, B2, B3, B9, BİOTİN, H, P, Niasin, PP, C, K, karoten.

ORGANİK ASİTLER: Oksalik asitler, pentozan.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ : Antioksidan etkili proantosiyanidlerin en etkili kaynaklarından biridir ve flavonoid grubunda değerlendirilir. Kanser gibi hastalıklara ve çabuk yaşlanmaya sebep olan serbest radikaller vücutta dolaşarak sağlıklı hücrelere zarar verir, oksidasyon olarak adlandırılan işlemle hücre zarlarını tahrip eder. Serbest radikaller bir elektronları fazla olan atomlardır. Sağlam bir ya pıya sahip olmayan bu kısa ömürlü atomlar, vücutta dolaşarak fazla elektronlarını yükleyecek bir molekül arar, yüklerini boşaltacak molekül bulduklarında normalleşirler. Fakat bu işlemi yaparken zincirleme reaksiyonlarla yıkıcı zararlara neden olurlar.Antioksidanlar serbest radikallerin etkisini azaltır. Üzüm çekirdeğinin antioksidan oluşuna karşılık en büyük sıkıntı üzüm çekirdeği ağızda çiğnenerek yutulsa bile yapısındaki antioksidan olan biyoflavonoidler, bağırsaklar tarafından emilmez ancak ve ancak yağıyla tüketildiği zaman vücut tarafından emilir. Üzüm çekirdeğinin çiğnenerek yutulması antioksidan özelliğinden faydalanmayı sağlamaz. Bu nedenle yakın zamanlarda üzüm çekirdeği yağı üretimine ilk Almanya’da başlanmış ve doktorlar tarafından reçete edilmesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Hiçbir ısıl işlem görmeden üzüm çekirdeklerinin soğuk ısıtılmamış makinalarda preslenmesiyle elde edilir. Elde edilen bu yağ kısa bir filtre işleminden sonra hiçbir katkı maddesi katılmadan tüketilecek bir duruma gelir Soğuk preslenmiş üzüm çekirdeği yağının sağlık üzerindeki olumlu etkisinden dolayı günümüzde aranan bir yağ olmasını sağlamıştır. İçeriğindeki E vitamini, mineral izleri ve biyoflavonoidler bulunmaktadır. Biyoflavonoid prosiyanidin sadece üzüm çekirdeğinde bulunur. Prosiyanidin serbest radikallere karşı C vitamininden 20, E vitamininden 50 kat güçlüdür. Günümüzde bilinen en güçlü antioksidandır. Aynı zamanda üzüm çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN YAĞININ TEDAVİ AMAÇLI KULLANIMI

Üzüm çekirdeği, yağının içinde bulunan proantosiyanidinlerin en zengin kaynağıdır, bu nedenle dolaşım sistemi ve kalp için çok yararlı olabilir. Üzüm çekirdeği yağında bulunan antosiyaninlerin serbest radikallerin kılcal damarlara hasar vermesini önlediğini göstermiştir. Bu nedenle çürüklerin ve cilt altında kanamayla seyreden durumların tedavisinde üzüm çekirdeği yağı sıklıkla önerilir. Antisiyoninlerin kronik toplardamar sorunlarının tedavisinde yararlı olduğu doğ- rulanmıştır. Böylece üzüm çekirdeği yağı ödemde, bacakların alt kısmında şişme ve ağırlık hissi oluştuğunda uygun bir tedavidir. Ayrıca hemeroit ve varis yakınmalarında da önerilir. Proantosiyanidin flavonoid grubunda değerlendirildiğinden dolayı eklemler, damarlar ve kasların bağ dokusunda bulunan iki kritik protein olan kolajen ve elastini güçlendirir.

Günde 100 mg kadar bir miktar bile küçük damarların bütünlüğünü korur ve kanın pıhtılaşmasını engeller. Varis problemi ve göz damarlarına ilişkin sorunlar yaşayanlar üzüm çekirdeği yağından çok faydalanabilirler. Rezveratrol LDL kolesterolünün damarlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltır. Dolayısıyla kan damarları duvarlarını sağlamlaştırıp esnekleştirir. Kandaki fazla yağı metabolize edilmek üzere karaciğere taşıyan yararlı kolesterolün HDL oranını artırır. Damarlardaki bu esneklik dolayısıyla hipertansiyon tedavisine de yardımcı olduğu gibi kroner kalp hastalığı ve felç tehlikesini azaltılmasında yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği yağının antioksidan özelliği ve içindeki bileşenleri sebebiyle Avrupa ve ABD’de doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Fitoterapi uzmanları tarafından çok kullanılan bir yağ türüdür. Aynı zamanda kozmetik alanında kullanımı da yaygındır. Masaj yağlarında, vücut losyonlarında, kırı- şıklık önleyici kremlerde, bebe yağlarında vb. Kullanımında dikkat edilmesi gereken başlıca konu baş ağrısı yapabilmesidir. Bu nedenle migren hastalarının kullanması sakınca yaratabilir. Hamile bayanların üzüm çekirdeği yağı tüketmeleri önerilmemektedir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa gıda takviyelerini doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

YAZARIN SON 5 MAKALESİ