MAKALE

Yayın Tarihi: 17.01.2018 Çarşamba 14:45:00

Yemek sizin için ne ifade ediyor?

Şengül PARLAK

Yemek sizin için ne ifade ediyor?

Yemek sizin için ne ifade ediyor? Yemek, zaman hakimiyeti sizdeyken bir zevk mi? Yoksa zamanınız olmadığında sadece karnınızı doyurmak mı? Juicing ile vücudumuza hangi besin ögelerini alırız? Juicing nasıl yapılır? İçinde ne vardır? Bizi tok tutar mı? Bu hayata adapte olabilir miyiz? İşte cevapları…

Çok yıllar önce söylendiği gibi yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemeli aslında.

Juicing, taze meyve ve sebze sularının soğuk sıkım yöntemi ile sıkılıp herhangi bir koruyucu madde kullanmadan tüketilmesidir. Uzun yıllardır, hızlı hazırlanabilen hazır gıdalarla vücudumuzu doğasına aykırı olarak besliyoruz. Hızlı yaşam bizi hazır ve sağlıksız gıdalara yönlendiriyor. Bu gıdalarda bulunan, raf ömrünü uzatma çabaları için koruyucu maddeler, tat vermek için kullanılan aromalar (bunlar genelde kimyasal destekli elde edilmekte), vücudumuzu yormakta ve birçok zararlı maddenin vücudumuzda birikmesine neden olmaktadır. Dünya insanı olarak yemek konusunda çok istikrarlı bir anlayışa sahip olduğumuzu düşünmüyorum.

Zamanımız olmadığında buzluktan hazır gıdamızı çıkarıp mikrodalgada ısıtıp hızlıca tüketen (yani bir öğünü hazır gıda ile geçiştiren bir kişiye bakıyorsunuz), ertesi gün arkadaşları ile ünlü bir et lokantasında saatlerce sohbet ederek ne kadar yediğinin bile farkına varmadan birden tüketim canavarı olmuş. Bu kişinin tek ortak alışkanlığı aslında gerçekten de sağlıksız bilinçsiz bir beslenme alışkanlığı. Bu durum ilerleyen zamanlarda kronik rahatsızlıklara, aşırı kilolu ve kalitesiz bir yaşama davetiye çıkarıyor.

juicing ile ilgili görsel sonucu

Yemek sizin için ne ifade ediyor? Yemek, zaman hakimiyeti sizdeyken bir zevk mi? Yoksa zamanınız olmadığında sadece karnınızı doyurmak mı?

Aslında yemek vücudumuzun sağlıklı olarak işletilmesi sürecinde ona faydalı besinlerin doğru zamanda, yeteri kadar tüketilmesi için, doğal gıdalardan hazırlanması gereken bir tür yiyecek içecektir. Ne kadar mekanik bir tanım oldu. Gerçekten de iştah açıcı bir tanım değil… Çok yıllar önce söylendiği gibi yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemeli aslında. Bu o kadar kolay değil tamam itiraf ediyorum. Çünkü dünyamızda her şey tüketim üzerine kurulmuş. Siz tüketeceksiniz ki, birileri kazanacak… Buna da varım ama en azından en değerli varlığınız olan vücudunuzu dinleyerek, isteklerine özen göstererek tüketin.

Kendinize bambaşka bir yaşam tarzı oluşturmak ve yediğiniz her şeye dikkat etmek, yani vücudunuzu arındırmak ve bu yola arınmış olarak devam etmek istiyorsunuz. İşte bu tam olarak hayatınızı değiştirecek demektir. Detoks programları uygulamak kendinizi harika hissetmenize neden olur. Şimdiye kadar bahsetmemiş olsam da kilo vermek için uygulanan yöntemden biri diye de düşünebilirsiniz. Fakat ben bunun sağlıklı yaşam olarak düşünülmesinden yanayım. Kilo verdirmesi ise sadece bir faydası.

Juicing’i detoks programlarının sadece taze sebze ve meyve suları ile yapılmış bir çeşidi olarak görebilirsiniz. Aslında Juicing diyorum ama inanın Türkçe bir isim verilmemiş olduğundan bunu kullanıyorum. Amerika’ da birçok kişinin yaşam tarzı haline gelmiş bir beslenme alışkanlığı Juicing. Sizi yenileyen ve birçok faydayı beraberinde getiren bir alışkanlık. Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başladı. Bu yüzden faydalarını anlatmak sizinle tanıştırmak isterim. Sağlıklı, hafif ve mutlu olmanızı sağlıyor.

Kronikleşmiş baş ağrılarınızı, bağırsak problemlerinizi yok ediyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Vücudunuzu toksinlerden arındırıyor. Unutmadan kilo vermenizi de sağlıyor. En başta yazmam gerekeni sona yazdım sanmayın aslında kilo probleminin büyüklüğünü bilmediğimden değil, sadece sağlıklı bir vücudun zaten yeterli kiloda olacağını ve Juicing’in bunu zaten size sağlayacağını bildiğimden özellikle sona yazdım. Asıl olan sağlık zindelik ve yaşam kalitesi bunu unutmamak lazım. Yıllarca kilo problemi yüzünden yapmadığı diyet kalmayan insanlar çözümü Juicing’te bulacaklardır.

Juicing ile vücudumuza hangi besin ögelerini alırız? Juicing nasıl yapılır? İçinde ne vardır? Bizi tok tutar mı? Bu hayata adapte olabilir miyiz?

Sebze ve meyvelerin soğuk olarak sıkılmaları ile vücudumuza, protein, karbonhidrat, temel yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve enzimleri doğrudan almaktayız. Juicing, güçlü sıkım yapan sebzeleri ve meyveleri liflerine ayıran öz suyunu çıkaran makinelerle sıkılır. Sebzeler birlikte, meyveler birlikte ayrı ürünler halinde ve ayrı öğünler için kullanılır. Bir bardağa girecek sebze çeşitlemesine karalahana, pancar, kereviz sapı, limon ve zencefili örnek olarak verebiliriz.

Juicing’i kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi günlük olarak kişiye özel hazırlayıp gönderen firmalardan da edinebilirsiniz. Kişiye özel hazırlanan Juicing nasıl olur diye düşünüyorsanız… Anlatmak istediğim, kullandığınız bir ilacı ya da alerjiniz olduğunu bildiğiniz bir besini veyahut tedavi gördüğünüz bir rahatsızlığı bildirdiğinizde hekim veya diyetisyen bilgisi dahilinde; üç günlük ya da günlük tüketeceğiniz öğünü ve size uygun olan kür şeklinde taze hazırlayan, pazarlayan ve bu işi profesyonel olarak yapan firmaların bulunduğudur.

C-TOX marka Juicing Marmaris merkezli, Kuşadası’nda şubesi olan arınma kürlerini tüketicisinin özelliklerine uygun olarak hekim danışmanlığında hazırlayan bu firmalardan bir tanesidir. C-TOX ayrıca hangi Juicing’in, hangi öğünde tüketileceğini ya da arınma kürlerinin kaç gün devam edilmesi gerektiğini profesyonel olarak bu sayede tüketicilerine tavsiye etmektedir. Hayatınıza Juicing’i sokmakta zorlanabilirsiniz. Sadece sıvı olarak beslenmek alışkanlığınıza ters düşecektir.

Tabağınızda ekmeğinizi koparıp suyuna bana bana yiyecek bir yemeğiniz ya da çiğneyerek tat aldığınız bir parça etiniz yok. Onun yerine bir şişe içeceğiniz var. Bu sadece bir süreç aslında üçüncü günün sonunda kendinizi buna alışmış bulacak ve şaşıracaksınız. En fazla şaşıracağınız şey aslında kendinizi taptaze ve zinde hissetmek olacak. Evet, sağlıklı olmak için Juicing size yardımcı olacaktır. Fakat bunun yanında dengeli bir yaşamın kapısını sosyal olarak da aralamalı, vücudunuza bu yönde sinyaller yollamalısınız. Sevdiklerinize zaman ayırmalı, işinizi sevmelisiniz. Hayatınızı ancak bu şekilde mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.