MAKALE

Yayın Tarihi: 28.12.2017 Perşembe 15:20:00

Yeni moda menengiç

Mehmet Pıçak

Yeni moda menengiç

Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu biliniyor.

Botanik özellikleri: Menengiç, Sakızağacıgiller diğer bir söyleyişle fıstıklıgiller ailesinden bir türdür. Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü ve tüm Anadolu şartlarında yetişebilen yaprak döken çalı türü bir ağaçtır. 9-15 m'ye kadar boylanabilen reçineli kokulu, kırmızımsı mor renkli çiçekleriyle de Mart ve Nisan aylarında görülür. Meyvesi mercimekten büyük nohuttan küçük, yuvarlak biçiminde olup olgunlaşınca genellikle yeşil olur. Bölgesine göre Ağustos-Eylül-Ekim aylarında hasadı yapılır.Yavaş büyüyen, kuru sıcak havayı seven, çalı tarzında yetişen bir tür olup son yıllarda fazlaca rağbet görmektedir.

Tohum ve aşılamayla (çelikle) ürer.

Kullanım Alanları:

Menengiç meyveleri kuruduktan sonra hafif kavrularak çerez olarak, ezilerek böreklik olarak kullanılır. Yağı ise sabun yapımında kullanılır ve Bıttım sabunu olarak piyasada değerlenir. Son dönemlerde Menengiç Kahvesi olarak da adlandırılan bir kullanım alanı daha ortaya çıkmıştır.

Menengiç Kahvesinin yapımı ise meyvelerinin kavrulması ve ezilmesi neticesinde kahve olarak kullanılmaktadır.Tıbbi etkileri:

Tıbbi bitkilerinden net olarak bahsetmek istiyorum. Kahvesi günde 2 defa içilebilir, güzel lezzetli tadı ile öksürüğü kesmede kullanılır. Okuyucularımıza şiddetle tavsiyemdir. Kahve kullanımı mide ağrılarını kesmede etkilidir. İştah açıcı, rahatlatıcı ve vücudun mineral bakımından da noksanlığını giderir. Meyvenin direkt kullanımında tohumlar ezilerek bal ile karıştırılıp mide rahatsızlıklarının tedavisinde destek olarak kullanılır. Oranı ise 1000 gr bal ile 200 gr dövülmüş menengiç meyvesinin homojen karışımı neticesinde kullanılabilir. Menengiç yağının kullanımını da ilave etmekte yarar var. Menengiç yağı dahilen ve haricen kullanılır. Dahilen, mide rahatsızlıklarının tedavisine destek, haricen yara kapatıcıdır. Haricen bir kullanımı daha var ki heyecanlandıran, saç siyahlaştıran bir üründür. Her duştan 45dk önce beyazlamış saçın tamamına bolca el ile friksiyon(masaj) yapılarak emdirilir. Duşta ise Bıttım sabunu ile temizliği yapılır.

Menengiç yağının bir diğer kullanım alanı ise sabun yapımında kullanılmasıdır. Menengiç yağı ile yapılan sabuna Bıttım sabunu ismini vermekteyiz. Bıttım sabunu saç dökülmesini önlemede, tüm vücut temizliğinde kullanılan bir üründür. Bıttım sabunu sadece ülkemizde sağlık şartlarına uygun şekilde üretilmekte olup tüm dünyaya ün salmış nadide bir sabundur. İçerisinde kostik bulundurmayan Bıttım sabununu halkımızın kullanmasını gönülden tavsiye ederim.

Ülkemiz genelinde belli başlı kullanım alanları bunlardır. Kültür olarak zengin bir ülkemiz olması sebebiyeti ile farklı bir kullanım alanı da varsa bunu da literatüre geçmek için halkımızın engin tecrübelerinden yararlanmak isterim.

Sağlıcakla kalın.

Mehmet PIÇAK

Tıbbi ve Aromatik Bit. Uz.

BAKDER Genel Sekreteri

Etiketler Yeni, moda, menengiç,

YAZARIN SON 5 MAKALESİ