MAKALE

Yayın Tarihi: 28.03.2018 Çarşamba 13:05:00

Zulümsüz dünyaya bedeninizi aralayın

Ebru Arıman

Zulümsüz dünyaya bedeninizi aralayın

Veganlık, her ne kadar işin etik boyutu özünü oluştursa da, çevre ve sağlık etkileri de google’lanmayı hak ediyor. Ölüm ve zulüm barındırmayan beslenme şekilleri tüm dünyada büyük bir hızla artış gösteriyor. Dünyanın birçok ülkesinde bırakın yasaklanmayı, bitkisel beslenme devlet eliyle öneriliyor.

İşin içinden cımbızlanan birkaç örnek, öznesi veganlıkla telaffuz edilerek genellemelere malzeme edilse de, konunun aslında ne olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Bizde neden geriden ilerliyor derseniz, işte bu konuda tam da bu “tiridine lahmacun” hekimlerimizin etkisi göz ardı edilemez.

İşin “hadi hayvanlara acımıyorsun, bari kendine acı” boyutundaki gelişmeler de, anlaşılan reyting kaygılarına esir düşmüş. Bazen şartları zorluyorsunuz, ama neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Didim Türkiye’nin ilk, dünyanın 2. resmi vegan dostu belediyesi olmaya hazırlanıyor. Hayvanlara, doğaya, çevreye dost adımlar atıyor. İşletme menüleri vegan alternatiflerle zenginleşiyor. İlçe bir vegan eğitim enstitüsüne dönüşüyor, beslenme ve turizm aşçılık eğitimleri, bu alandaki boşlukları kapatacak nitelikte. Sn. Atabay ve ekibinin bu konudaki ciddi gayretleri de elbette ki bu vesileyle bir kez daha tebriği hak ediyor.