RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 27.04.2018 Cuma 11:35:00

İZMİR’DE ESEN İTALYAN RÜZGARI

İZMİR’DE ESEN İTALYAN RÜZGARI

KONUK: Şef Geovani Polloina

RÖPORTAJ: Özlem İnci SESÜREN

Başarı öyküsü öğrencilik yıllarına uzanan İtalyan Şef Geovani Polloina, İzmir’de İtalyan rüzgarı estiriyor. Şef Geovani ile hem İtalyan mutfağını, hem de Fratelli La Bufala’da yürüttüğü danışmanlık çalışmalarını konuştuk.

Ekonomi bölümünde okurken, içindeki yemek sevdasına karşı gelemeyip müşterisi olduğu bir restoranda çalışmaya başlayan İtalyan Şef Geovani, 18 yılını aynı restoranda birbirinden enfes lezzetlere imza atarak geçirdi. Şef Geovani’nin başarı hikayesi İtalya’dan İzmir’e uzanıyor. Ristorante La Chitarra’da yaptığı çalışmaların ardından İzmir’de İtalyan bir marka olan Fratelli La Bufala’da Danışman Şef olarak çalışmalarını sürdürüyor. Geovani, Güney İtalya yemekleri ve Napoli usulü pizzasıyla öne çıkan, İzmir’deki tek İtalyan restoranı Fratelli La Bufala’da mutfak ekipmanlarını düzenleyip menüleri yenilemekle kalmadı, aynı zamanda mutfak personelini de eğitti. Birçok ülke dolaşan Şef Geovani, dünyayı tanımanın ve diğer ülke mutfaklarını bilip uygulamanın, özellikle de bir şef olarak her zaman vizyonu artırıcı etkisinin olduğunu anlatıyor. Mutfakta başarılı olmak için mutlaka kuralların olması gerektiğine inanan Geovani, ‘Eğer iyi bir şefseniz, yaptığınız yemeklerde yaratıcılık sınırı yoktur’ diyor.

Dünyada pek çok ülkede yaşayan İtalyanların olmasının İtalyan mutfağının gelişimini ve bilinirliğinin artmasını sağ- ladığını anlatan Geovani, Türkiye’deki İtalyan restoranlarını nasıl bulduğunu sorduğumuzda ise pek çoğunun İtalyan mutfağı özelliği taşımadığını, çünkü İtalyan mutfağının sadece makarna ve pizzadan ibaret olduğu algısının değişmesi gerektiğini söylüyor. Şef Geovani, İtalyan mutfağı ve Türk mutfağında patlıcan, domates, biber gibi sebzelerin yaygın şekilde kullanılmasının ortak payda oluşturduğuna değinirken, Türk mutfağının oldukça geniş ve geleneksel tatlardan oluştuğunu, Türk mutfağı denildiğinde aklına Ege’nin otlarından Adana kebabına kadar çok çeşitli lezzetlerin geldiğini aktarıyor. Geovani, bir İtalyan olarak Türk mutfağında damak tadına uymayan bir şey olmadığını da söylemeden geçmiyor. Gittiği şehirlerde yöresel yemekler tatmak Şef Geovani’yi heyecanlandırıyor. Genç şeflere yeme içme sektörünü sadece Türkiye’de değil, dünya çapında takip etmelerini ve mutlaka yabancı dil öğrenmelerini tavsiye ediyor.