RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 27.04.2018 Cuma 11:55:00

Sanat dünyasının yeni ismi Sevcan

Sanat dünyasının yeni ismi Sevcan

KONUK: Sevcan

RÖPORTAJ: Hande PUSAT

Müzik piyasasına hızlı bir giriş yapan ve yüzüne şimdiden aşina olduğumuz, kısa sürede pop dünyasının aranan isimlerinden olacağına inandığımız Sevcan ile müzik yaşamını ve beslenme alışkanlıklarını konuştuk.

Müzik hayatına ilk adımınızı nasıl attınız? Çocukluk hayaliniz miydi?

Çocukluk hayalim miydi bilmem ama annemin anlattığına göre 5-6 yaşlarımdayken annemin topuklu ayakkabılarını giyip kırmızı rujunu sürüp şarkı söylermişim. Ergenliğimde de o zamanlar kasetçalarlar vardı, babama yalvar yakar kayıt yapan bir kasetçalar aldırmıştım. Sevdiğim sanatçıların sesini taklit edip şarkılar söyleyip kaydederdim :) Sonra aynanın karşısına geçip kendi kendime sahne yapardım. O zamanlar bir gün sesimi herkese duyuracağıma karar vermiştim sanırım. Müzik bir aşk benim için. Beni hayata bağlayan, daha pozitif bakmamı sağlayan tek şey diyebilirim.

Müzik tarzınızı ve dinleyici kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Tarzım pop tabii ki. Fakat içimde durduramadığım arabesk bir kadın var :) Sahnede arabesk ve türkü söylemeyi çok seviyorum. Bana göre bir müzisyen her tarzı söyleyebilmeli. Hayran kitlem çok geniş, bundan dolayı çok mutluyum. 5 yaştan 50 yaşa kadar diyebilirim. Çok güzel mesajlar alıyorum. Kimi anneler ‘Çocuğum sizin şarkınızı duyunca dans etmeye başlıyor’ diyor, kimi büyük yaştaki ablalarım hayır duası okuyor. Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde birileri tarafından sevilmekten daha güzel ne olabilir ki... Galiba işimin en çok sevdiğim tarafı da bu. Sevilmek... Hepimizin ihtiyacı olan tek şey.

Son zamanlarda reklam panolarında yüzünüze çok fazla rastlıyoruz. Geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan tekli çalışmanız dinleyicilerinizden nasıl tepkiler aldı?

Evet, İstanbul ve Ankara’da birçok duvarda ve metrolarda billboardlarım var. Her işte olduğu gibi müzik dünyasında da maalesef Pr çalışmaları yapmadan sesinizi duyuramıyorsunuz. Her gün yeni single’lar, yeni şarkıcılar çıkıyor maalesef. Maalesef diyorum, çünkü müziği ya da müzisyenliği ticarethaneye çeviren arkadaşlar var. Ben işime saygı duyuyorum, işimi aşkla yapıyorum. Müzikte öğrenmenin sınırı yok. Bu işi yaptığım sürece ses eğitimlerime devam edeceğim. Mayıs ayında çıkardığımız tekli çalışmam ‘Mecburi İstikamet’e gelince tepkiler beklediğimden daha da iyi oldu. Artık biliyorsunuz devir ‘tık satın alma’ devri. 100-200 milyon tıklanmalar söz konusu. Bunlara sadece işin içinde olan bir müzisyen olarak gülüyorum :) Böyle bir şey yok. Tık satın almadan organik tıklanmam 1 milyona yaklaştı. Bu yeni çıkan bir şarkıcı için çok iyi bir rakam. Çok iyi yorumlar alıyorum. Tabii ki beğenmeyenler de oluyordur, onlara da saygı duymak gerekir. Ama ben şu anki tepkilerden oldukça memnunum.

Yakın zamanda ve uzun vadedeki projeleriniz nelerdir?

Yeni single çalışmamı yeni yıldan önce çıkarmayı düşünüyoruz. Bomba gibi bir şarkı. Bir Kerem Ökten şarkısı. Kerem Ökten şarkılarını bilirsiniz, ‘Ebru Gündeş-Sen Allah’ın bir lütfusun’ ‘Ebru Yaşar-Seni anan benim için doğurmuş’ gibi hitlere imza atmış müthiş bir müzisyendir. Bu yüzden çok heyecanlıyım. İleriye dönük farklı planlarım var tabii ki. Öncelikle hedefim Sevcan ismini ve şarkılarımı daha çok kitlelere duyurmak. Sonrasında ise Harbiye’de muhteşem bir konser vermek. Türkiye’de henüz yapılmamış sahne şovları yapmak. Türkiye’de büyük sahnelerde yapılan görsel şovlar çok yetersiz bence. Kimse para harcamak istemiyor. Yurt dışındaki konserlere çok gittim biz 10 yıl geriden geliyoruz maalesef. Bu döngüyü değiştirmek istiyorum.

Evde mutfağa girer misiniz? Pişirmeyi en çok sevdiğiniz yemek hangisi?

Ben İzmirliyim. Bu yüzden zeytinyağlı her türlü yemeği zevkle yiyor ve yapıyorum. Ama bu konuda hiç mütevazı olamayacağım, yemek pişirme konusunda biraz iddialıyım açıkçası. Karnıyarık favori yemeğim (kalorisinden dolayı yiyemesem de:) Doğumuzun lezzetli yemeklerinden tutun da dünya mutfağına kadar birçok yemeği pişirebilirim. Bu arada elimin lezzetli olduğu söylenir. Yemek yapmak terapi gibi geliyor bana.

Yemek konusunda keskin sınırlar çizer misiniz? Asla yemeyeceğiniz bir yemek var mı?

Hiç yemek ayırt etmem. Yemek yemeyi inanılmaz seviyorum. Bir İzmir kızı olarak zeytinyağlılar tabii ki favorim, ama bir Antep ya da Hatay mutfağının yerini tutmaz tabii. Kendimi frenlemesem sanırım tombul bir kadın olurdum. Biraz da genetik sanırım, çok fazla kilo alan bir yapım yok. Yemeyeceğim tek şey ise işkembe. Çocukluğumda rahmetli anneannemin işkembe temizleyişine şahit olunca iğrendim sanırım. Ama çok şifalı olduğunu biliyorum.

Dışarıda yemek yediğinizde seçiminizi hangi kriterlere göre belirlersiniz? Sokak köftecisi veya şık bir restoran olması sizin için önemli midir?

Beslenmeme çok dikkat ediyorum. Düzenli spor da yaptığım için yeme alışkanlığım maalesef ağız tadıma göre pek olamıyor. Dışarda yemek yiyorsam tercihlerim genelde salata-balık ya da ızgara et tarzında oluyor. Fakat beni bıraksalar sokakta kokoreç, sokak pilavcıları, midye dolmalar say say bitmez, yerim sınır tanımadan. Ama ah işte işimiz gereği görselliğimize dikkat etmemiz gerekiyor. İşine saygı duyan her şarkıcı buna dikkat etmeli zaten. Lüks restoran takıntım yoktur. Benim için öncelik lezzet.

Günlük beslenmenizde olmazsa olmazlarınız var mı?

Beslenme programımda vazgeçilmez üçlüm: yumurta, yulaf ve chia tohumu. Bunlar olmazsa olmazlarım arasında. Her gün bunlardan en az ikisini tüketiyorum. Haftada bir gün de kaçamak günüm. O gün değmeyin keyfime, bazen abartsam da telafi ediyorum. Sonuçta yemek yemeyi çok seviyorsanız arada yapılan bu kaçamaklar motivasyonu artırıyor.

Gece acıkmaları, tatlı krizleri yaşadığınızda kendinize engel olur musunuz? Formunuzu korumak için neler yapıyorsunuz?

Ben o gece acıkmalarını sanırım atlattım. Kadınlar bilir, regl dönemlerimizde vücut otomatik olarak şekere ihtiyaç duyar. Tatlı krizleri gelir. Yemezsek çekilmez bir hal alırız. Ben tatlımı kendim yapıyorum. Tüm okuyuculara da tavsiye ederim. Chia puding! İki kaşık chia tohumunu laktozsuz 1 bardak sütle 1 gece bekletiyorum, sonra içine 2 tatlı kaşığı bal, muz ve hurma koyarak tatlandırıyorum. En üste de ceviz ve Hindistan cevizi koyup servis ediyorum. İnanın çok seveceksiniz. Bir deneyin derim. Hem çok sağlıklı hem de protein deposu. Üstüne üstlük tatlı ihtiyacınız anında gidiyor.

Son olarak Food Time Dergisi okuyucularına ve GidaGundemi. com sitesi takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Derginizden röportaj teklifi geldiğinde çok sevindim. Çünkü sağlıklı beslenmeden lezzetli yemeklere, magazinden sanata her şey mevcut. Okuyuculara tavsiyem yemek yemeyi sevin ama kendi damak zevkinize göre sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Unutmayın, aynaya baktığınızda önce siz mutlu olmalısınız.

Etiketler sevcan, sanat, sanat konuğu,