RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 07.06.2018 Perşembe 10:55:00

Şehir yaşamından doğal hayata dönüş

Şehir yaşamından doğal hayata dönüş

KONUK: Emre Oral ve Kerem Oral

RÖPORTAJ: Özlem İnci SESÜREN

Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde Palivor Çiftliği'ni kuran ve doğal çiftlik ürünlerinin satılacağı mağazaları açan Oral Mimarlık Ortakları Emre ve Kerem Oral ile, şehir yaşamından doğal hayata dönüş sürecini, Palivor Çiftliği’nin doğal ürünlerini ve ileriye yönelik projelerini konuştuk.

Bulgaristan sınırında Istranca, Longoz Ormanları arasında bir çiftlik kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Palivor ismi nereden geliyor? Bize çiftliği anlatır mısınız?

Palivor Çiftliği çok özel bir eko-yaşam projesi olarak gerçekleştirildi. Çiftliğin başlangıç fikri, modern hayatın getirdiği imkanlardan yararlanırken, doğadan ve topraktan uzaklaşan hayatı yeniden yakalamak, gelecek nesillere eşsiz bir miras bırakmak oldu. Palivor Çiftliği 1700-1800’lü yıllarda ormanların içerisinde, şarap yapılan, hayvan yetiştirilen, genellikle Bulgar ve Rum kökenli insanların yaşadığı çiftliklerden birinin adıymış, yörede Palihor, Polihor, Paliman veya Papaz’ın Yeri olarak da anılıyor. Biz Palivor isminde karar kıldık ve kendi modern çiftlik konseptimizi oluştururken bölgenin tarihi geçmişini temel aldık.Şehir hayatından doğal yaşama geçtiğiniz dönem ne gibi zorluklar yaşadınız? Doğal yaşam size neler kattı?

Biz şehirde büyümüş insanlarız ve şehirde hayat çok hızlı akıyor. Şehrin yüksek temposundan sonra çiftlik hayatının yavaş ve sakin temposu önce bizi zorladı. Sonrasında ise bu sakinlikten vazgeçemez olduk. Palivor projesi bize insanın kendi tabiatına uygun olarak, doğa ile iç içe olması gerektiğini öğretti.

Tarım ve hayvancılık yaparak yola çıktınız fakat daha sonra hayvancılığı bıraktığınızı biliyoruz. Sebebi nedir?

Bu çiftliği kurarken hayallerimizden biri de doğal tarım ve hayvancılık yapmaktı. Denedik de, fakat bu iş başında durulması gereken, çok emek ve zaman harcanması gereken bir iş. Aynı zamanda İstanbul’da bir mimarlık şirketimiz bulunduğundan maalesef başında duramadık. Kendi arzuladığımız kalitede yapamayacağımız bir işi de sürdürmek istemedik.

Palivor Çiftliği’ni kurduktan sonra doğal ürünlerin satılacağı mağazaları açtınız. Hangi lokasyonlarda ve kaç şubeniz var?

Şu anda İstanbul Nişantaşı Reasürans çarşısında bir mağazamız var. İkinci şubemiz de Bursa Nilüfer’de açıldı. Bu mağazalarımızdaki menülerimiz tamamen Trakya’da yerel üreticilerimize yaptırdığımız doğal ve lezzetli Palivor Çiftliği ürünlerimizden oluşuyor.

Kerem Bey, şubelerinizin tasarımı size ait. Tasarım aşamasını anlatır mısınız?

Öncelikle şubelerin Palivor Çiftliği ruhunu korumaları gerekiyordu. Bu yüzden şubeleri tasarlarken çiftlik konseptinden hiç kopulmaması gerektiğini düşündüm. Mağazamız şehir içinde, şehir hayatından küçük bir kaçış olmalıydı. Aynı zamanda bir Trakya şarabı eşliğinde sakince zaman geçirerek sohbet edebilecekleri bir masa düzeni gerekliydi. Bu fikirlerle şubelerimizi tasarladım.

Ürünlerinizi kendi şubeleriniz hariç başka satış noktalarında bulabilir miyiz?

Müşterilerimiz ürünlerimizi şubelerin dışında Macro Center’larda ve bazı büyük Migros mağazalarında bulabilirler. Ek olarak ürünlerimizin internet ortamında da satışı yapılmaktadır. www.Palivorciftligi.com isimli kendi internet sitemizde ürünlerimizi siparişinin ertesi günü kargoya vererek hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırıyoruz. Bunun yanında; Hepsiburada, Gittigidiyor ve Tazedirekt gibi büyük alışveriş platformlarından da ürünlerimiz temin edilebiliyor.Palivor Çiftliği 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri'nde "Avrupa'nın En İyi Çiftlik Projesi" seçildi. Bu proje ile birlikte bölgenin bilinirliğini de artırmış oldu sanırım.

Evet. Bölge bu projelerden sonra çok kalkındı. Yurt içindeki bilinirliğinin yanı sıra, kazandığımız uluslararası ödül sayesinde yurt dışından da bir sürü yatırımcı bölgeyi keşfetmiş oldu. Aynı zamanda bu proje yerel halka istihdam sağladı.

İlerleyen süreçteki projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bölgeye yatırımlarımıza devam ediyoruz. Demirköy Yeşilce Köyü’nde yeni köy evleri projemiz var. Bu projelerle uluslararası yarışmalara katılacağız ve tekrar ödül kazanmayı umuyoruz. Gıda alanında ise devamlı yapılmamış olanı yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizde keşfedilmemiş saklı lezzetleri geniş kitlelere yaymak için yaptığımız çalışmalar her geçen gün devam ediyor.Son olarak Food Time Dergisi okuyucularına ve GidaGundemi.com sitesi takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Onlara tükettikleri besinleri iyi araştırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu açıdan da Palivor Çiftliği olarak ürünlerimize güveniyoruz. Son olarak Food Time Dergisi ekibine bizlere bu röportaj imkanını verdikleri için teşekkür ediyoruz.