SEKTÖRDEN

Yayın Tarihi: 14.08.2017 Pazartesi 06:00:00

30'a yakın ile yayıldı

30'a yakın ile yayıldı

TAB Gıda güvencesiyle 2007 yılında Türk halkı ile tanışan dünyanın en büyük pizza restoran zincirlerinden Sbarro®, Türkiye’de 10 yılı geride bıraktı.

TAB Gıda bünyesinde 2007 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan dünyanın en büyük pizza restoran zincirlerinden Sbarro®, Türkiye genelinde 30’a yakın ilde 80’e yakın restorana ulaştı.

Sbarro® Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunan TAB Gıda Pazarlama Genel Müdürü Seçil Kurdoğlu, “Ürünlerimizde öncelikli olarak tazelik ve kaliteye önem veriyoruz. Sbarro® pizzaları müşterilerimizin gözü önünde profesyonel bir ekip tarafından uluslararası hijyen standartlarında hazırlanıyor. Ürünlerimizde kullanılan etleri, yüksek kalitede üretim yapan Amasya Et Ürünleri’nden tedarik ediyoruz. Pizzalarımızın yanı sıra, makarnalar, salatalar, Fransız usulü tavuk, köfte, fırın patates, sote sebzeler, wrap çeşitleri, çorba ve tatlılardan oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Kaliteden asla ödün vermiyoruz.” dedi.


Dünyadaki en büyük pizza restoran zincirlerinden

Sbarro®’nun hikâyesi, Napoli’den New York’a göçen Carmela ve Gennaro Sbarro® çifti tarafından 1956 yılında Amerika’da açtıkları “Sbarro® Salumeria” adlı ilk restoranla başlıyor. Brooklyn’de açtıkları restoranda taze ürünleri ve lezzetli yemekleri misafirlerinin beğenisine sunan ve yüksek standartlarda hizmet veren Sbarro®, müşterilerin ilgisini kısa sürede çekti. Lezzetli ve taze ürünlerin hızlı ve self-servis ile sunulmasından doğan konseptiyle Sbarro®, dünyadaki en büyük pizza restoran zincirlerinden biri olmayı başardı.

Etiketler tab gıda, sbarro,

DİĞER HABERLER