SEKTÖRDEN

Yayın Tarihi: 19.09.2018 Çarşamba 15:30:00

Komşular sizden aşure bekliyor. İşte tarifi...

Komşular sizden aşure bekliyor. İşte tarifi...

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure günüdür. Aşure günü, birçok tahıl bir tencerede pişirilip tatlı hazırlanmakta ve geleneklerimize göre de komşulara dağıtılmaktadır. 1981'den bugüne kalite ve lezzet sunan Reis Gıda, Aşurelik Buğdayı, Nohut'u ve Fasulyesi ile Aşure Günü’ne hazır.

Muharrem (Aşure) ayı, 11 Eylül 2018 tarihinde başlıyor. 20 Eylül Perşembe Aşure günüdür. 

Aşure yapımında kullanılan ürünlerin her bir tanesi, yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerin harmanlanmasından oluşuyor. Dayanışmanın en güzel örneği olan Aşure Günü’nde, aşure pişirip komşularına ve dostlarına dağıtmak isteyenlere, 1981'den bugüne  kalite ve lezzet sunan Reis, Aşurelik Buğdayı, Nohut'u ve Fasulyesi ile Aşure Günü’ne hazır. 

Reis Ürünleri Hoşgörü Tenceresinde Buluşuyor 

Aşure yapımında  kullanılan bakliyat çeşitlerinin sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi:
“Muharrem ayı, hicri takvimin ilk ayıdır. İnanca göre Muharrem ayının 10'unda, Hazreti Nuh'un gemisi tufandan kurtulup, Cudi Dağı'nda karaya ulaşır. Bu kurtuluşu kutlamak için, geminin ambarında kalan bütün tahılların katıldığı bir tatlı yapılır ve bu tatlıyı gemidekiler paylaşır. İşte her yıl, Muharrem ayının 10. gününde aynı tatlı, yani "Aşure" yapılarak tanıdıklara, komşulara gönderilir. Böylece, hem bir lezzet paylaşılmış olur, hem de Hazreti Nuh'un serüveni yeniden hatırlanır. 
Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitleri olan aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir, sağlıklı beslenme için gerekli temel gıda maddeleridir. Çeşitli lezzetlere sahip olan bu ürünler, hoşgörü tenceresinde pişiyor ve farklı bir tat ortaya çıkıyor.” diye konuştu. 


Lezzetli Bir Aşure İçin Doğru Ürün Seçilmelidir

Aşure yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, istenen renk, lezzet ve kıvamı oluşturur. İthal edilen ve farklı cinste olan ürünler aşurenin koyu renkte olmasına, içinde pişmemiş tanelerin kalmasına ve kabuk atmasına neden olabilmektedir. 

Aşurede kullanılacak buğday, beyaz renkli ve özel bir tohum olan aşurelik buğdaydan işlenen bir çeşit olmalıdır. 

Aşurede kullanılacak olan bakliyatlarında özenle seçilmesi gerekmektedir. Kuru fasulye ve nohutun  birçok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizin belirli bölgelerinde yerli tohumlarla üretilen bakliyatlar ince kabuklu olması, çabuk pişmesi ve lezzetli olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle yerli  ve yeni mahsul  Dermason(KURU) Fasulye ve Koçbaşı Nohutla pişirilen aşure artımlı ve lezzetli olup daha iyi netice verir.
Reis Gıda; Hoşgörü tenceresinde buluşan ürünleriyle yapılan Aşure’nin  paylaşımını marketlerde gerçekleştireceği lezzet etkinlikleriyle devam ettiriyor.LEZZET DOLU AŞURE TARİFİ

Malzemeler
500g Reis aşurelik buğday
Yarım çay bardağı pirinç
1 su bardağı Reis nohut
1 su bardağı Reis kuru fasulye
200 g kuru kayısı
200 g kuru üzüm
1 su bardağı fındık
3 lt su
2 su bardağı süt
4 su bardağı toz şeker
çeyrek çay kaşığı tuz
çeyrek çay kaşığı karabiber
yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyunu alın)

Süslemek için gereken malzemeler
20 g fındık
20 g kuş üzümü
100 g ceviz
1 adet nar
Tarçın

Nohut ve fasulye ayrı ayrı pişirilir. Buğday yıkanarak ayrı tencereye alındıktan sonra 10 dakika kadar sıcak suda kaynatılır. Buğday kaynarken çıkan sarı su süzülür. Aynı süzme işlemi 2 kere daha tekrarlanır. Süzme işleminden sonra buğdayın üzerine biraz daha su ilave edilerek 50 dakika kadar daha pişmeye bırakılır. İyice pişen buğday, nohut, fasulye, doğranmış kayısı, kuru üzüm ve yıkanmış pirinç ile 15 dakika daha kaynatılır.
Ardından sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suya eklenerek yine 15 dakika kadar kaynatılır. Aşure pişirirken dikkat edilmesi gereken 3 litre kadar su kullanımıdır. Pişirme işlemi esnasında yanınızda sürekli kaynar su bulundurmaya özen gösterin. Kaynama işlemi bitince aşurenizi kaselere alarak, üstünü nar ve tarçınla süsleyebilirsiniz.
 

DİĞER HABERLER