SEKTÖRDEN

Yayın Tarihi: 18.07.2017 Salı 12:20:00

Lezzet Hikâyeleri’nin yeni durağı Rize oldu

Lezzet Hikâyeleri’nin yeni durağı Rize oldu

Ekici Peynir, Türkiye’nin lezzet hikâyelerini yazıyor. Ekici ile yerel lezzetler yeniden yorumlanıyor.

1957 yılından bugüne sadece peynir üreten ve bu sene 60’ıncı yılını kutlayan Ekici Peynir, Türkiye’nin lezzet hikâyelerini yazmaya devam ediyor.

Saklı kalmış lezzetlerin ortaya çıkarıldığı yolculukta yeni durak Karadeniz’in en güzel şehirlerinden Rize oldu. Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte hamsinin, lahananın, patlıcanın ve mısırın tat verdiği yerel lezzetler peynirli tariflerle yeniden yorumlandı.

Türkiye’nin peynir uzmanı Ekici Peynir, “Lezzet Hikâyeleri” projesi kapsamında ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirleri ziyaret etmeye devam ediyor. Kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Ekici’nin Lezzet Hikâyeleri’nin beşinci durağı mavi ile yeşilin her tonunun kucaklaştığı Rize oldu.

Lezzet Hikâyeleri yolculuğuyla Türkiye’nin bütün bölgelerini ziyaret etmeye devam eden Ekici, Karadeniz’in incisi Rize’nin özgün lezzetlerini farklı çeşitteki peynirleriyle yeniden yorumladı. Ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç ile birlikte Rize’ye giden Ekici Peynir, Rize mutfağının yanı sıra Karadeniz’in tüm Türkiye’ye nam salmış lezzetlerini de peynirli tariflere uyarlayarak Rize mutfağına farklı bir boyut kazandırdı.

Eyüp Kemal Sevinç’in Ekici’nin peynir çeşitleriyle hazırladığı Rize’ye özel tariflerde sarmalardan hamsili yemeklere, salatalardan zeytinyağlılara, ekmeklerden hamur işlerine ve tatlılara kadar her türlü lezzet vardı. Kavurma, Muhlama, Etli Lahana Sarma, Marmelatlı Akıtma, Peynirli Lahana Sarma, Turşu Kavurması, Patlıcanlı ve Peynirli Çamlıhemşin Köftesi, Ricotta’lı Hamsili Ekmek ve Labne’li Laz Böreği gibi yöresel lezzetler büyük beğeni topladı.


Projenin sonunda gidilen her şehrin yöresel lezzetleri Lezzet Hikâyeleri isimli bir kitapta derlenecek. Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’in danışmanlığında hazırlanacak olan kitapta, yöresel lezzetler ve ait olduğu şehirlerin tarihi güzellikleri zengin görsellerle işlenecek. Kitapta mutfağıyla ön planda olmayan şehirlerin hikâyeleri ve gizli kalmış lezzetleri gün yüzüne çıkarılacak.  

DİĞER HABERLER