SEKTÖRDEN

Yayın Tarihi: 19.05.2017 Cuma 12:00:00

Ramazan'da fiyatlar artacak mı?

Ramazan'da fiyatlar artacak mı?

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, bakliyat fiyatlarını değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu Ramazan ayında da fiyatların artacağını yönünde farklı spekülasyonlar yapıldığını belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, "Dünya borsalarında ve Türkiye'de 2016 yılının son çeyreğinde başlayan 2017’nin ilk üç ayında devam eden dönemde pirinç ve bakliyat fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Dünya bakliyat fiyatları yüzde 45 ile 80 oranında arttı.

Bu aşırı fiyat artışlarına rağmen ülkemizde bakliyat fiyatları Nisan ayı sonu itibariyle düşmeye başladı. 1994 yılından beri her ramazan öncesi geleneksel hale getirdiğimiz fiyat indirimini bu dönem içinde uyguluyoruz. Ramazan ayına özel kumanya fiyatları hazırlandı. Tüketicinin bakliyat ürünlerini raflardan daha uygun fiyata satın alabilmesi için perakende noktalarına yüzde 10’a varan fiyat indirimi yapıldı. "diyerek Ramazan ayındaki bakliyat fiyatlarını değerlendirdi.

Haziran'da Hasat Dönemi Başlıyor

Mercimek; Haziran ayında hasat edilecek. Buğday; Güneydoğu Anadolu'da Haziran, İç Anadolu bölgesinde Temmuz ayı içinde hasadı yapılacak. İçinde bulunduğumuz ayda ekimi tamamlanacak çeltik, nohut ve fasulyede Temmuz ve Ağustos ayında hava şartları olumlu düzeyde seyrederse hasadı gerçekleşecektir.

Yeni Mahsul Ürünlerde Fiyatlar Düşecek

Türkiye'de kuru gıda ürünleri yeterli düzeyde mevcut olup, ürün arzında bir sorun yaşanmayacak ve fiyat artışı olmayacaktır. Yeni mahsul ürünlerde beklenen rekolte gerçekleşirse nohut başta olmak üzere bazı fasulye çeşitlerinde fiyatlar geri gelecektir.

Ramazan Kumanyalarına Dikkat

Ramazan kumanyasındaki ürün içeriklerine dikkat çeken Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti: "Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımları yapılmaktadır. Bazı kumanya tedarikçileri daha ucuza satabilmek için fiyat odaklı ürün hazırlamaktadırlar. Ürünün cinsine, yöresine, analizine, kalibresine ve nem durumuna dikkat edilmeden kalitesi ve standardı düşük, pişmeyen, eski mahsul ürünler kumanya kolileri içerisine konularak satılmaktadır.Hayırsever vatandaşlarımız, Ramazan kumanya paketlerini satın almadan önce, içlerini muhakkak kontrol etmelidir. Ürün cinsinin ve menşesinin doğru yazılıp yazılmadığı ve kalitesi incelenmelidir. Maneviyat yüklü olan bu ayda yardım yaparken; eviniz için satın aldığınız, mutfağınızda pişirdiğiniz ve güveninizi kazanmış markalı ürünlerin tercih edilmesi, yardım alanlara daha da fayda sağlayacaktır. Ayrıca Ramazan kolisi içindeki ürünlerin, gıda kodeksine uygunluğu ilgili merciler tarafından denetlenmelidir."şeklinde konuştu.Ramazan’da Sağlıklı Beslenme


Ramazan'ın yaz aylarına denk geldiğini; günlerin çok uzun ve çok sıcak olduğunu, bu nedenle alınan gıdaların özenle seçilmesi gerektiğini belirten Reis Gıda diyetisyeni Duygu Cebeci sözlerine şu şekilde devam etti:" İftar ve sahur arasında bol su tüketilmeliyiz. Ramazan ayında, iftar ve sahur olarak iki ana öğün olduğu için lif oranı yüksek yiyecekleri tüketmek gerekiyor; baklagiller, taze fasulye, kabak, bamya, enginar ve kayısı bunlardan bazılarıdır. Baklagiller; protein, karbonhidrat ve lif barındıran yiyeceklerdir. İftarın başlangıç menüsü olan kırmızı mercimek bitkisel protein bakımından oldukça zengindir. Salatalara haşlanmış nohut, kuru fasulye, börülce, barbunya gibi bakliyatlar eklenebilir. Tatlı ihtiyacını gidermek için şerbetli tatlı ve şekerli içecekler yerine meyve, sütlü tatlı, komposto ya da hoşaf tercih edilmelidir" dedi.v

DİĞER HABERLER