SEKTÖRDEN

Yayın Tarihi: 22.09.2017 Cuma 16:25:00

YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi muhteşem bir gece ile tanıtıldı

YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi muhteşem bir gece ile tanıtıldı

Ülkemizin kurumsal anlamdaki ilk derecelendirme sistemi YEDY, 21 Eylül 2017 akşamı Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel’de ulusal ve uluslararası seçkin konukların katılımıyla düzenlenen görkemli gala gecesinde tanıtıldı.

Dünya gastronomisinde hatırı sayılır bir ün kazanan Türkiye, sınırları dahilinde faaliyet gösteren işletmelerin standartlarını yükselterek uluslararası düzeyde hak ettiği yere gelmesini sağlayacak bir organizasyona kavuştu.YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi, 21 Eylül 2017 akşamı Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel’de aralarında ulusal ve uluslararası şefler, gastronomi yazarları ve kanaat önderlerinin bulunduğu seçkin konukların katılımıyla düzenlenen gala gecesinde sahneye çıktı.Lansmanda bir konuşma yapan YEDY Kurucular Kurulu Üyesi Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin konuşmasında “Dünyada gastronomik derecelendime sistemlerinin birçok örneği var ancak ülkemizde bugüne kadar bu alanda sağlam temellere dayanan bir sistem bulunmuyordu. Anadolu sahip olduğu binlerce yıllık mutfak kültürü ile eşi benzeri bulunmaz bir hazine ve medeniyetlerin beşiği. YEDY, Anadolu mutfağının tanıtılması ve dünya mutfakları arasında hak ettiği yeri alması için gerçekten çok önemli ve eksikliği bugüne kadar hep hissedilmiş bir çalışma. Umuyorum ki Türk gastronomisinin dünyayla entegrasyonu anlamında bu eksikliği YEDY giderecek” dedi.Daha sonra söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman ise “Gastronomi ülkemizin tanıtımı için belki de en önemli avantajımız ve gücümüz. Türkiye’nin dünyaya doğru mesajlarla tanıtılması ve gastronomi alanında hak ettiği yeri alması adına YEDY'nin bu anlamda büyük bir açığı kapatacağına ve gastronomi dünyamıza yeni ufuklar açacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı”.

YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi’nin tanıtıldığı ve Anadolu mutfağından en özgün lezzetlerin ikram edildiği gecenin onur konukları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temuçin ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın yanı sıra derecelendirme sistemleri alanındaki uluslararası duayenlerden Sébastien Ripari ile Greg Malouf, Anissa Helou, Michel Godet, Janna Gur, Maria Jose Sevilla, Alica Rios, Christian Plumail gibi ünlü isimler yer aldı.

Ülkemizde bugüne kadar bu anlamda ulusal ya da uluslararası bir çalışma olmaması tüm çevrelerde gastronomi sektörünün en önemli eksikliklerinden biri olarak değerlendiriliyordu. Bu eksikliği gidermek amacıyla 2014 yılında ilk adımı atılan YEDY’nin Kurucular Kurulu Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç, Günaydın Et Restaurantları Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Grafikir Reklam Ajansı Başkanı Bora Çınar, TIFF Yapım Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün, Doktor Bülent Şen ve Dolce Pastaneleri Kurucusu Nilgün Ertuğ’dan oluşuyor.

YEDY Danışma Kurulu üyeleri arasında ise ülkemizin önde gelen yiyecek, içecek ve otelcilik danışmanlarından Osman Serim, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, Yemek Kültürü Araştırmacısı ve Yazar Filiz Hösükoğlu, Gastronomi Yazarı, Yemek Fotoğrafçısı ve Stilisti Aydan Üstkanat, Mutfak Dostları Derneği Danışma Kurulu Üyesi ve Yemek Yazarı Sevim Gökyıldız, Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı ve Yüksek Mimar Ali Esad Göksel, Slow Food Bardacık Birliği Lideri ve Yemek Araştırmacısı Nedim Atilla, Şarap Dostları Derneği Eski Başkanı Ahmet Aykut, Dünya Gazetesi Gastronomi Yazarı Faruk Şüyun, IC Holding Turizm ve Hizmetler Grup Başkanı Orhan Hallik, İş Adamı Orhan Kesikoğlu ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz gibi gastronomi dünyasının kanaat önderleri sayılan isimler bulunuyor.

YEDY Nasıl İşliyor?

YEDY organizasyonu için kimliklerini gizli tutmayı kabul etmiş, gastronomi konusunda derin bilgisi, merakı ve tecrübesi olan, her bölgeden 5 olmak üzere toplam 30 ve İstanbul’dan 40 olmak üzere Türkiye genelinde 70 adet gizli müfettiş 4 yıl boyunca aralıksız çalışarak derecelendirme çalışmalarını yürüttü. Bugün sayıları toplam 102’ye ulaşan YEDY müfettişlerinin topladığı bilgiler ile artık sona gelindi. Tamamı titizlikle seçilmiş müfettişler büyük gizlilik içinde sıradan bir müşteri gibi restorana giderek menüyü inceledi, masa örtülerinden kaşık-çatala, ambiyanstan müziğe kadar restoranı tepeden tırnağa mercek altına alarak yıldız sistemi ile derecelendirme yaptı.

Türkiye’nin ilk derecelendirme sistemi olan YEDY kapsamında ölçme ve değerlendirme yapılan tüm işletmeler, müfettişler ile olan istişareler sonucu ve alanında en yetkin kanaat önderlerden oluşan YEDY Danışma Kurulu tarafından belirlendi; hiçbir şekilde talep doğrultusunda bir işletmeye inceleme yapılmadı.

Yıldızlar Ne Anlama Geliyor?

“1 yıldız” işletmenin olduğu il ya da ilçede tercih edilmesi önerilen mekânları, “2 yıldız” işletmenin bulunduğu il ya da ilçenin yakınlarında iken yol değiştirmeye değecek mekanları, “3 yıldız” ise sadece o işletmede yemek deneyimi yaşamak için o şehre gidilebilecek mekanları belirtiyor. Yıldız almaya hak kazanmasa da sıra dışı, başarılı bulunan ve tavsiye edilen işletmeler “Lezzet Noktası” kategorisinde değerlendiriliyor.

Objektif ve Prestijli Bir Organizasyon

YEDY organizasyonu objektifliğini sürdürebilmek adına kimliği ortaya çıkmış müfettişler ile yollarını hemen ayırıyor ve bu işlem kamuoyu ile paylaşılıyor. Objektifliğini ve bağımsızlığını korumayı ilke edinen YEDY organizasyonu hiçbir şartta yiyecek ve içecek işletmeleri ile maddi ilişki içerisine girmiyor ve bu işletmelerden reklam almıyor.

DİĞER HABERLER