RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 09.04.2018 Pazartesi 15:35:00

Simge Sağın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

Simge Sağın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

KONUK: Simge Sağın

RÖPORTAJ: Hande PUSAT

Hem sesi ve şarkıları, hem de içten tavırlarıyla kalbimizi fetheden ve müzik piyasasında yaptığı sağlam çıkışla adını duyuran ünlü sanatçı Simge Sağın’ın müzik yaşamından beslenme alışkanlıklarına, sağlıklı yaşam sırlarına kadar tüm bilinmeyenlerini konuştuk.

Simge Sağın kimdir?

Nerede doğdu, nasıl bir çocukluk geçirdi? İstanbul’da doğdum. Müzisyen bir aileden geldiğim için hayatımın büyük bir kısmı müzikle geçti. Çocukluğum boyunca evde babamın gitar sesleri vardı, zaman zaman bizde eşlik ederdik. Çok güzel bir çocukluk geçirdim.

Profesyonel müzik yaşamınız nasıl başladı? Genelde sanatçıların bir “keşfedilme” hikayesi olur ya, sizin de var mı böyle bir hikayeniz?

Kariyerimin başlangıç noktası, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Türk Müziği bölümünde okurken Zeynep Dizdar’a vokalistlik teklifi almam ile oldu. Daha sonra Serdar Ortaç, Yaşar ve Gülşen’e vokalistlik yaptım. 2011’de ‘Yeni Çıktı’ adlı ilk solo albümümü çıkartarak şarkıcılık kariyerime başladım.

Son single’ınız “Prens & Prenses” şarkısının hikayesini bizlerle paylaşır mısınız

Prens&Prenses’in söz ve müziği Ersay Üner’e ait. Aranjesini Ozan Bayraşa yaptı. Şarkıyı üç sene önce Ersay’dan almıştık ve üç senedir bekliyordu. Bir sabah Ersay’dan gelen bir mesajla şarkıyı dinleyici ile buluşturmaya ve klibini çekmeye karar verdik. Aldığımızdan beri bizi çok heyecanlandıran bir şarkıydı. Yankı ile beraber çıkartmak istemiştik ama biraz düşününce ayrı olarak sunmak istedik.

Biraz da şarkının video klibinden bahsedebilir misiniz?

Klibimizi Murat Joker çekti. Şarkının ruhuna ve duygusuna çok uygun bir klip çektiğini düşünüyorum. Zaten Murat’ta şarkıyı duyduğu zaman çok heyecanlandı. Depresyonu, yalnız kalan kadını, hikayedeki duyguyu çok iyi gösterdi. Fanus sahneleri, suya düşme sahneleri, yataktan yükselme sahneleri ve klibin bütün aşaması Murat Joker’in yaratıcı ve güzel fikirleriydi. İstanbul Beyoğlu’nda tarihi bir binada çekildi. Çok keyifli bir çalışma oldu.

Ruh haliniz müziğinize nasıl yansıyor? Simge’yi en iyi anlatan şarkı hangisi?

Ruh halimiz her şeyimizi etkiler. Müziğime de yansıyor bu durum tabii ki. Çok zor bir soru seçtiniz. En iyi anlatan şarkıyı seçmek o kadar güç ki benim için. Ruh halim değiştikçe dönem dönem sevdiğim şarkılar konusundaki tercihim de değişiyor diyelim.

Yaz ayları yaklaşırken “Bir hit daha gelir mi” diye düşünen sevenlerinize müjde var mı?

Şu anda büyük emeklerle üzerinde çalıştığımız çok güzel bir şarkımız var. Yaza dinleyicilerle buluşturmayı planlıyoruz. Biz çok sevdik, umarım herkes beğenir. Çok heyecanlıyız.

Simge Sağın özel hayatında nasıl biri? Gezip eğlenmeyi seven biri mi, yoksa evcimen mi?

Gezmeyi ve bilmediğim yerlere gidip keşfetmeyi çok seviyorum. Fırsat buldukça yurt içi, yurt dışı hiç fark etmez yeni yerler görmeye çalışıyorum ama bu demek değil ki her zaman dışarılardayım. ( Gülüyor ) Evi de çok severim özellikle evdeyken mutlaka mutfağa girer, yemek yaparım.

Formunuzu nasıl koruyorsunuz? Sağlıklı yaşam sırlarınız var mı?

Protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum. Yoğun zamanlarda bazen yemek yiyecek vaktim bile olmayabiliyor. O dönemlerde de gıda takviyeleri, vitaminler ile vücudumu destekliyorum. Yediğime, içtiğime her daim dikkat ederim. Yağlı ve sağlıksız besinlerden uzak duruyorum. Haftada üç gün pilates ve yoga yapıyorum.

Buzdolabınızda daima yer edinen düzenli tükettiğiniz ürünler var mı?

Mutlaka meyve bulundururum buzdolabımda. Olmazsa olmazımdır. Düzenli olarak da ceviz tüketirim.

Yoğun iş temponuzda mutfağa girmeye zaman ayırabiliyor musunuz? Yemek yapmayı sever misiniz?

Ben Arnavut’um. Arnavut’lar yemeyi de yedirmeyi de çok severler. Mut fakla aram iyidir. Yemek yapmayı çok severim.

İddialı olduğunuz bir yemek var mı?

Pırasa yemeğini çok iyi yaparım. Bir de Arnavut böreği Elimin lezzetli olduğunu söylerler.

Dışarıda yemek yediğinizde daha çok ne tür mekanları tercih edersiniz? Ne yer, ne içersiniz?

Evde veya dışarıda fark etmeksizin yemeğin besin değerlerine çok dikkat ederim. Dediğim gibi spor da yaptığım için protein ağırlıklı besleniyorum. Et ve balık tüketmeye özen gösteriyorum.

Vazgeçilmeziniz olan bir yemek ve asla yemem dediğiniz bir yemek var mı?

Baklayı ve greyfurt’u hiç sevmem. Nohut, musakka ve tavuk suyu çorbasına bayılırım.

Dünya mutfaklarından en çok tercih ettiğiniz hangisi?

İtalyan ve Uzak Doğu mutfağını Türkiye’de severek tüketebiliyorum. Yurt dışı seyahatlerimde Malezya ve Hint mutfağı deniyorum.

Merakım var. Son olarak Food Time dergisi okuyucularına ve GidaGundemi. com sitesi takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim. Sağlıklı ve barış dolu bir yıl olsun. Sevgiler…