HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 07.06.2018 Perşembe 12:15:00

Arıcılık sektörü bilinç kazanıyor

Arıcılık sektörü bilinç kazanıyor

CarrefourSA tarafından bir yandan üreticiye güvenilir ürün sunmak, öte yandan da arıcılara ve böylelikle arılara destek olarak ekosisteme katkıda bulunmak amacıyla planlanan ve yürürlüğe konulan “Arı Varsa Hayat Var” projesinin ilk etabı tamamlanmış bulunuyor.

Ülke düzeyinde kademeli olarak uygulamaya konulması öngörülen projede başlangıçta coğrafi işaret önceliğine ve Kafkas arısının izole bölge özelliğine sahip Ardahan ve Kars illeri ile Adana’nın Kozan ilçesi, uygulama alanları olarak belirlendi. Projede 2017 yılı sonbaharında başlanan saha ve salon eğitimleri 2018 Nisan ayında sona erdi. Eğitim çalışmaları ise Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından yürütüldü.

Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’ndan alınan bilgilere göre; “Arı Varsa Hayat Var” görüş ve anlayışıyla uygulanan bu projede sağlıklı, doğru, kaliteli ve güvenilir üretimin yapılabilmesi için teknik ve bilimsel çalışmalar, geleceğe yönelik olarak, kadın ve genç kitle eğitimi şeklinde uygulandı. Kadının aile içi öğreti etkinliği sektörün gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli katkılar sağladı.

Üretimde kalite ve kantite artışıyla özellikle balda standardizasyonu geliştirerek tüketiciye arzu edeceği ürünü sunabilme yolunda ileri arıcılık teknikleri kazandırılmaya çalışılırken; arıcılık sektöründe arı sütü, polen, propolis vs. gibi insan sağlığında ayrı önem ve değere sahip ikincil ürünlerin üretim teknikleri anlatıldı. Böylece bir yandan toplum sağlığına katkıda bulunmak, öte yandan da üreticinin refah düzeyini artırmak amaç edinildi.

DİĞER HABERLER