HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 20.06.2018 Çarşamba 17:00:00

Sektörün gelişmesi için önem taşıyor

Sektörün gelişmesi için önem taşıyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülkemizdeki mera alanları yıldan yıla maalesef azalıyor. Hayvancılığın gelişmesi, et fiyatlarının düşmesi için kullanılmayan meralar kullanıma açılmalı.

Hayvancılığın ivme kazanması için meraların kullanıma açılması gerektiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülkemizdeki mera alanları yıldan yıla maalesef azalıyor. Hayvancılığın gelişmesi, et fiyatlarının düşmesi için kullanılmayan meralar kullanıma açılmalı.

Küçük aile besiciliğine önem verilmeli. Yerli üreticiye teşvik ve destekler arttıkça ithalat da düşer. Geçtiğimiz yıl küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ihracatımız maalesef sıfırlanırken küçükbaş ithalatı yüzde 4 bin 581, büyükbaş ithalatı ise yüzde 72 arttı. Kasaplık ithalatı büyükbaş için yüzde 397, küçükbaş ithalatı ise yüzde 757 oranında artarak rekor kırdı. Bu rakamlar karşısında et fiyatlarındaki artışın faturasını vatandaş kasap esnafına kesmemeli.

Hayvancılıkta kendi kendimize yetecek noktaya tekrar kavuştuğumuzda fiyatlar düşecektir' dedi.

Meraların yıldan yıla azaldığının altını çizen Palandöken, '1976 yılından bu ana kadar ülkemizde meralar 21 milyon hektardan 11 milyon hektara geriledi. Kalan 11 milyon hektarın ise tamamı kullanılmıyor. Kullanılabilir meraların tümü açılırsa hayvancılık ivme kazanacaktır. Buna bağlı olarak et fiyatları da düşecektir. Ülkemiz özellikle tarımda kendi kendine yeten ülke konumuna tekrar gelmelidir. Aile besiciliği de bu noktada çok önemli. Mera sahipleri meralarının elinden alınacağı endişesi ile hayvancılık yapmıyor.

Hâlbuki bu ailelere yeterli teşvik ve destek sağlanırsa uzun vadede eski günlerimize geri dönebiliriz. Bunların gerçekleşmesi için tarımsal destek programlarının bütçesi artırılmalı. Özellikle köye dönüş projelerindeki yaş sınırı kaldırılmalı. Köy nüfuslarının ve hayvancılık yapacak insan sayısının günden güne azalmasına en büyük çare köye dönüş projeleridir' diye söyledi.

DİĞER HABERLER