HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 27.06.2014 Cuma 12:02:00

'Tavuklar, Günde 3 Kez Yumurtlatılıyor'a Cevap

'Tavuklar, Günde 3 Kez Yumurtlatılıyor'a Cevap

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, yumurtanın hile yapılamayan tek gıda olduğunu ancak bazı kesimlerin sistemli olarak yumurta karşıtı açıklamalarının sosyal medya ve medyada yer aldığını savundu. Tavukların günde 3 kez yumurtlatılmasının biyolojik olarak imkânsız olduğunu dile getiren YUM-BİR Başkanı Hasan KONYA; yumurtaların klorla beyazlatılmadığını, tavukların beyaz tavuk ırkı gereği beyaz yumurtladığını açıkladı.

YUM-BİR, anne sütünden sonra, en değerli besin kaynağı ve en ucuz  protein deposu olan yumurtaya müdahale edildiğine dair devam eden tartışmalara son verdi. YUM-BİR Başkanı Hasan KONYA yaptığı basın toplantısında, “Doğal ambalajı içinde hile yapılamayan tek gıda olan yumurta, son günlerde bazı kişiler tarafından sistemli ve kasıtlı şekilde sofralarımızdan eksiltilmeye çalışılıyor. Yıllarca kolesterol bahane gösterilerek en değerli hayvansal protein kaynağından mahrum bırakmaya çalışanlar, son günlerde başka yalanlar ile yumurtaya iftira atmaya başladılar.” diyerek konuya açıklık getirdi. Tavukların günde 3 kez yumurtlatılmasının biyolojik olarak imkânsız olduğunu dile getiren KONYA; yumurtaların klorla beyazlatılmadığını, tavukların beyaz tavuk ırkı gereği beyaz yumurtladığını belirtti.

KONYA; “Ülkemizde üretim yapan tüm yumurta çiftlikleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na kayıtlı olup, Bakanlığın denetim ve gözetiminde üretim yapmaktadır. Yedirilen yemler, kullanılan ilaçlar ve aşılar, ya ülkemizde izinli ve ruhsatlı fabrikalarda üretilmekte ya da yine Bakanlık izni ile ithal edilmektedir. Öte yandan Türkiye, Codeks Alimentarius Komisyonu (CAC) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gibi teknik çalışmalar yapan uluslararası gıda otoriteleri ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır.” dedi.

Tavuklar Günde 3 Kez Yumurtlayamaz!

Tavukların günde 3 kez yumurtlatıldığı iddiasına yanıt veren YUM-BİR Başkanı Hasan KONYA, ”Birçok bilimsel yayın ve ders kitabında da belirtildiği üzere; yumurta oluşumu için en az 25 saat gereklidir ve yumurtlama gerçekleşmeden yeni bir yumurta hücresi olgunlaşamaz. Tavuk bünyesinde geçen yumurtanın oluşum sürecinden hareketle sarısı ve akı şu kadar saatte oluşuyor, öyle ise yumurtanın oluşum süreci kısaldı demek doğru değildir. Yumurta hücresi ile yumurta farklıdır, 3-5 saatte oluşan yumurta değil yumurta hücresidir, kabuğu oluşmamış yumurta; yumurta değildir ve kabuksuz yumurta üretimi diye bir şeyde yoktur. Tavuklar günde 3 kez yumurtlatılıyor diyerek, tavuğun metabolizmasına müdahale edildiğini ima edilmekte ve yumurtaya bir sunilik yakıştırılmaya çalışılmaktadır. Bu kesinlikle doğru değildir.” dedi.

Yumurtanın Rengini Irkı Belirler


Dünya yumurta üretiminde 10.uncu, ihracatta ise 2.nci sırada olan Türk Yumurta Sektörü’nün karalama kampanyalarıyla yıpratılmak istenmesinin üreticiler için sorun teşkil ettiğini söyleyen KONYA, “Kahverengi yumurtalar 1 kuruş daha pahalıya satılıyor. Kahverengi rengi yumurta daha pahalı olduğu halde neden beyazlatılsın? Beyaz tavuklar beyaz yumurta yumurtlarken, kahverengi tavukların kahverengi yumurta yumurtluyor. Dünyada hem beyaz, hem de kahverengi tavuklar ile üretim yapılıyor, ülkemizde 70-75 milyon tavuk varlığı yaklaşık %75 beyaz, %25 ise kahverengi ırklardan oluşuyor ” dedi.

Gıda Sektörünün Çözümlenemeyen Sorunu: Bilgi Kirliliği

Sektör ile ilgili yapılan açıklamalarla kasıtlı olarak bilgi kirliliği yaratılmaya çalışıldığına ve gıda hakkında açıklama yapanların uzman kişiler olması gerekliliğine dikkat çeken YUM-BİR, bilgi kirliliğinin altında kimin olduğunun araştırılmasını istiyor. KONYA, “Üreticinin üretimini kurallara uygun biçimde sürdürebilmesi ve tüketicinin kaygılarının giderilmesi için doğru mecra, doğru strateji ve doğru insanlar ile yapılacak ortak mücadele esaslarını belirlemenin zamanı gelmiş ve geçmektedir. Bu noktada TÜBİTAK, Gıda, Veteriner, Ziraat, Tıp, ve Beslenme Fakülteleri başta olmak üzere tüm bilim camiasını, meslek odalarını bilimsel veriler ışığında açıklama yapmaya ve tüketicileri doğru bilgilendirmeye davet ediyoruz.” dedi.

"Yumurta Üretimini Geriletmek İsteyenler Olabilir"

Basın toplantısı esnasında bir soru üzerine, YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur ise yumurta sektörünün son 5 yılda ihracatta 2. sıraya yükseldiğini, bunu geriletmek isteyenlerin olabileceğini bildirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından, yumurtaya dair olumsuz iddialarda bulunanların varsa arkalarındaki gerçek güçlerin ortaya çıkarılmasını istediklerini belirten Sungur, şöyle konuştu: "Türkiye   hayvansal protein açığı olan bir ülke. Gelişmiş ülkelerin beşte biri kadar daha az protein tüketiyoruz. Karbonhidrat ile beslenen    bir toplumuz. En ucuz protein kaynağı olan yumurtanın karalanmasını gerçekten biz anlamıyoruz. Bu iddialar, toplumu bilinçlendirmek adına ortaya atılmıyor. Yumurta, 'Doğada beyaz yumurta yoktur', 'Tavuklar 3 kez yumurtlatılıyor' gibi iddiaların hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Bunu ortaya atanlar yabancı firmalar olabilir. Türk yumurta sektörünün dış pazardaki büyümesinden rahatsız olan kesimler olabilir. En iyimser tahminle ise kişisel olarak meşhur olmak, kitaplarını sattırmak isteyenler olabilir."

Sungur, Türk yumurta üreticilerinin, 2009 yılında AB tarafından katkı kalıntı izleme programı onaylanmasının ardından ihracat yapabilme hakkını elde ettiğini kaydederek, "tavuklara antibiyotik, kafein veriliyor" gibi iddialara itibar edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

20 Haziran 2014 tarihli habere linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.gidagundemi.com/turkiye/hastaliklara-davetiye-cikariyor-h3187.html

Etiketler ,

DİĞER HABERLER