HAYVANCILIK

Yayın Tarihi: 24.04.2014 Perşembe 09:15:00

Usulsüzlükler Bitmiyor

Usulsüzlükler Bitmiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kanatlı et sektörüne yönelik yaptığı incelemede dahilde işleme rejimi kapsamında ihraç edilen tavuk karşılığı gümrüksüz ithal edilen yemlerde usulsüzlük tespit etti.

Dahilde işleme belgesine sahip firmalar arasında örnekleme yoluyla yapılan inceleme yolunda iki önemli aykırılık bulundu. Birincisinde firmaların izin verilen sorgum, yemlik ve mısırdan başka ürün getirdikleri anlaşıldı. İkincisinde ise izin verilen miktarın üzerinde gümrüksüz ürünün yurtiçine sokulduğu belirlendi. Bakanlık tespitlerine 10 Ocak 2014 tarihli İnceleme Raporu’nda yer verdi. Nisan ayından itibaren de sektöre ve sektörü temsil eden iş örgütlerine Ekonomi Bakanlığı üzerinden “Dahilde İşleme Rejimi kurallarına riayet edin” uyarısı gönderildi.

HERKES İNCELENECEK


Edinilen bilgiye göre yapılan usulsüzlüklerin sektörde yaygın bir uygulama olduğu şüphesi doğdu. Bunun üzerine örnekleme yoluyla yapılan incelemenin üzerine ihracat karşılığı gümrüksüz yem getiren bütün firmaların dahilde işleme belgelerinin mercek altına alınması kararı alındı. Dahilde işleme rejimine hayvan yetiştiriciliğinde zaman zaman getirilen ithalat kontrolleri, uluslararası piyasalardaki aşırı fiyat yükselişleri ve aranılan kalitede ürün bulunamaması nedeniyle belgelerde belirtilenin dışında yem getirilmesine izin veriyor. Ancak bunun eşdeğer ürün olması şartı aranıyor.

Bu arada incelenen bazı firmalarda ihracatını yapmadan yem ithalatı yapamayacağı yönünde özel şart bulunuyordu. Bu şarta da uyulmadığı incelemede tespit edildi. İzin verilenin dışında ürün, izin verilenden fazla ürün ve ihracat yapmadan ürün ithal eden firmalar için cezai yaptırım uygulamak üzere harekete geçildiği kaydedildi. Tespit eden firmaların önümüzdeki günlerde bilgilendirilmeye başlanacağı belirtildi.

EKMEKLİK, MAKARNALIK BUĞDAY GELDİ

Bakanlığın inceleme raporunda belirtilen izin verilenin dışında getirilen ürünün ne olduğunu sektör yetkililerine sorduk. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, eşdeğer olarak yemlik yerine insan tüketimi için hazırlanan gıda ürünlerinde kullanılan kaliteli buğdayın yurda sokulduğunu ifade etti. Makarna ve ekmek yapımında kullanılan bu tip buğdayın tavuk yemi olarak kullanılmasının iş mantığına aykırı olduğuna dikkat çekildi. İç piyasada satışa sunulduğu yönünde kuvvetli şüphe olduğu kaydedildi.

İNSAN SAĞLIĞINA AYKIRI DURUM YOK


Sektöre yönelik inceleme süreci devam ediyor. Ancak görüşüne başvurduğumuz yetkililer izin verilenin dışında sokulan ürünle yasak ya da insan sağlığına aykırı madde kastedilmediğini özellikle vurguladı.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER