SU ÜRÜNLERİ

Yayın Tarihi: 20.09.2017 Çarşamba 10:35:00

CarrefourSA balığı değerlendirdi

CarrefourSA balığı değerlendirdi

Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki CarrefourSA isim sponsorluğunda düzenlenen Gastro Entertainment İstanbul etkinliğinde konuşan CarrefourSa Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece, Türkiye’de su ürünleri tüketimini değerlendirdi.

Lezzet ve eğlencenin bir araya geldiği CarrefourSA Gastro Entertainment İstanbul etkinliği, 16-17 Eylül 2017 tarihlerinde, İstanbul Volkswagen Arena’da gerçekleşti.

Türkiye’nin sahip olduğu eşi bulunmaz lezzetleri yemek tutkunları ile buluşturan CarrefourSA Gastro Entertainment; sektörün akademik ve profesyonel liderleri, dünyaca ünlü şefler, yöresel tatların ustalarının yanı sıra mutfak ve sofra tasarım markalarını da bir araya getirdi.

Etkinlikte CMR Medya’ya konuşan CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece, sürdürülebilir tarım, hayvancılık ve avcılığı desteklemek; mutfak kültürümüzde önemli yer edinen coğrafi işaretli birçok ürünün gelecek kuşaklara aktarılmasına öncü olmak üzere bir araya geldiklerini belirtti.CarrefourSa, gıdayı yalnız ticari bir emtia olarak görmeyip gelecek kuşaklara aktarabilmek için, bu topraklardan aldığı değerleri yeniden bu topraklara kazandırabilme konusunda çalışmalar yapıyor.Etkinlik sahnesinde tarihçi ve profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç ile birlikte Türkiye’de balık tüketimini değerlendiren Işıkgece, üç tarafı denizlerle çevrili ve dört denize sahip bir ülke olarak balığı tanımadığımızı ve balık tüketirken balığın boyuna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Balığın boyundan, hangi dönemde hangi balığın tüketilmesi gerektiğine, doğru pişirme şekline kadar göz önünde bulundurulması gereken birçok detay bulunuyor. Ayrıca av yasağı döneminin bilinerek hareket edilmesi, bu dönemde kesinlikle balık avcılığının yapılmaması gerekiyor.

Ayşin Hanım’dan aldığımız bilgiye göre, CarrefourSA’nın bilinçli müşteri kitlesi alışveriş sırasında balıkların boyunu ölçmeden satın almıyor. Ancak balık tüketimi konusunda her ne kadar bilinçli bir kitle oluşmaya başlasa da, yine de tüketim konusunda dünyanın gerisinde kalıyoruz. Dünya ortalamasına göre yıllık kişi başı balık tüketimi 17 kiloya ulaşmışken, Türkiye’de bu sayı maalesef 6 kiloya kadar düşmüş durumda.

Kültür balıkçılığı konusunda piyasada yanlış bilinen çok fazla şey olduğuna dikkat çeken Işıkgece, et memleketi olarak öne çıksak da su ürünlerine daha fazla değer verip son derece sağlıklı olan kültür balıkçılığını sevmemiz gerektiğinin özellikle altını çiziyor.

CarrefourSA, coğrafyanın bize bıraktığı mirası korumak ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan yerel tatların sürdürülebilirliği için, Sabancı Holding’in verdiği ilham ve deneyimle çalışmalarını sürdürecek.

DİĞER HABERLER