SU ÜRÜNLERİ

Yayın Tarihi: 30.08.2013 Cuma 14:10:00

İzmir'de Yeni Dönem Balıkçılık

İzmir'de Yeni Dönem Balıkçılık

2012-2013 sezonuna ait 'Yeni Dönem Balıkçılık ve Av Sezonu Açılış Toplantısı'nda İzmirli balıkçılara, denetim sırasında ve avlanırken uymaları gereken kurallar anlatıldı.

İzmir Tarım İl Müdürlüğünde yapılana toplantıya AK Parti İzmir milletvekili Rifat Sait, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Su Ürünleri Avcılık ve Kontrol Birim Sorumlusu Mustafa Erkan, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya , İzmir Birlik Başkanı Ahmet Yapıcı, jandarma, sahil güvenlik ve İzmir Büyükşehir temsilcileri ile sektör paydaşları ve balıkçılar katıldı. Toplantı öncesi balıkçılara Su Ürünleri Avcılık ve Kontrol Birim Sorumlusu Mustafa Erkan tarafından kısa bir eğitim verildi.

Denizlerdeki balık varlığını koruyabilmek için İzmirli balıkçılardan yasayla belirlenen kurallara uymasını isteyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, balık nesillerinin tükenmemesi için yeni tedbirlerin alınmaya devam edeceğini belirtti. Bakanlığın yeniden yapılandırılmasıyla birlikte yaklaşık 2 yıl önce 'Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün kurulduğunu anlatan Güldal, "Genel Müdürlüğün kurulmasıyla birlikte sektöre ait çalışmalar daha etkin yürütülmeye başlandı ve Genel Müdürlüğümüz balık varlığının korunmasıyla ilgili çokta etkin çalışmalar yürütüyor. Emin olun denetimlerin en büyük katkısı, yine bu işten ekmek yiyen sizlere olacaktır" diye konuştu.

Büyükşehirle İşbirliği

İzmir sularındaki hayvan varlığının korunmasında deniz polisinin, sahil güvenliğin ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin kendilerine yardımcı olduğunu kaydeden Güldal, daha önce olduğu gibi bundan sonrada birlikte hareket etmeyi temenni etti.

İzmir Milletvekili Rıfat Sait, hali hazırda yürürlükte olan 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun yenilenmesi ile ilgili beklentileri bildiğini ve bu beklentilerin karşılanması için elinden geleni yapacağının altını çizdi. Hazırlıkların sürdüğü yeni yasayla ilgili olarak Sait, "Su ürünleriyle ilgili yasanın çıkartılmasında bize düşen görev neyse, samimiyetle söylüyorum gerekeni yaparız. Yasaya ilave edilmesi, düzeltilmesi gereken bir konu varsa bunları konuşuruz. Bu da bizim katkımız oluruz" dedi.

'Vira Bismillah'

Sait, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2013 tarihinde başlayan genel av yasağının, gırgır gemileri için 1 Eylül 2013 de, trol gemileri için 15 Eylül 2013 de sona ereceğini ve yeni av sezonunun başlayacağını bildirdi. Sait, yeni av sezonu için balıkçı reislerine hayırlısı olsun temennisinde bulunarak, 'Vira Bismillah' dedi.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER