TARIM

Yayın Tarihi: 27.10.2015 Salı 12:21:08

3 ilde aynı kararı verdi!

3 ilde aynı kararı verdi!

Sürdürülebilir turizm modeli için Bursa, Mardin, İzmir, Malatya, Şanlıurfa ve Safranbolu’dan sonra; Adana, Isparta ve Balıkesir’de destek olmaya devam edecek!

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülen Gelecek Turizmde’nin 2016 projeleri belli oldu.

Her yıl 3 sürdürülebilir turizm fikrine fon desteğinin yanı sıra eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık desteği veren gelecek Turizmde projesinin yeni dönem yolculuğu Adana Saimbeyli’de kelebek gözlemi yaparak ve ekoturizme dikkat çekerek, Isparta Keçiborlu’da lavanta ile kırsal turizme katkı sağlayarak, Balıkesir Edremit’te ise yöreye özgü yemekler ile gastronomi turizmini geliştirerek devam ediyor.

2007 yılından bu yana devam eden, 2013 yılında ise ulusal bir fon programı haline gelen Gelecek Turizmde, Bursa Misi, Mardin, İzmir Seferihisar, Malatya Battalgazi, Şanlıurfa ve Safranbolu’dan sonra; Adana Saimbeyli, Isparta Keçiborlu ve Balıkesir Edremit’te sürdürülebilir turizm modelleri yaratarak yerel kalkınmaya destek olmaya devam edecek.

Adana Saimbeyli “Kendi Kelebeğini Keşfet” Projesi:

Gelecek Turizmde’nin üçüncü dönem projelerinde yer alan “Kendi Kelebeğini Keşfet” projesi Adana Toros Dernekler Federasyonu tarafından yürütülüyor. Projenin ortakları arasında; Saimbeyli Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Saimbeyli Kaymakamlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Adana Şube Müdürlüğü bulunuyor.
Türkiye’de bulunan 412 kelebek türünün 187’sinin yaşadığı Adana, bu özelliğiyle Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanı arasında gösteriliyor. Adana’nın kelebekler açısından bu zenginliğine paralel olarak Saimbeyli de, zengin bitki ve hayvan türü çeşitliliği ile topraklarında yaşayan 11 farklı kelebek türü ve Endemik Saimbeyli Mavisi Kelebeği ile zengin bir ekoturizm potansiyeline sahip.
Projeyle birlikte, Saimbeyli ilçesini önemli kelebek gözlem alanı olarak tanıtmak, ekoturizmi geliştirmek, ilçedeki düşük gelir düzeyini yükseltmek, doğayı ve biyolojik çeşitliliği korumak hedefleniyor.

Isparta “Keçiborlu Lavanta ile Kalkınıyor” Projesi

Bu proje ile, esans ve kokuları kuvvetli olan, çeşitli temizlik ve kozmetik ürünlerinde kullanılan lavantanın, kırsal turizm faaliyetleri için bir kaynak olarak kullanılması hedefleniyor. Türkiye’de üretilen lavantanın %85’i Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde ve köylerinde yetiştiriliyor.
Keçiborlu Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği tarafından yürütülen; ortakları arasında Keçiborlu Köylere Hizmet Götürme Birliği, Kuyucak Köyü Muhtarlığı, Ardıçlı Köyü Muhtarlığı bulunan proje ile kırsal turizmin canlanması, yerel halka istihdam olanağı sağlanması ve bölge ekonomisinin canlandırılması amaçlanıyor.

Balıkesir Edremit “Nar Kadın” Projesi

Zeytin ve zeytinyağının sağlık açısından ne kadar önemli olduğu bilinse de, ülkemizde zeytinyağı tüketimi diğer Akdeniz ülkelerine kıyasla çok daha düşük seviyelerde bulunuyor.
Türkiye’deki başlıca zeytinyağı üretim bölgelerinden olan Balıkesir’in Edremit ilçesinde, S.S. Nar Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi tarafından yürütülen ve Edremit Belediyesi’nin ortak olduğu Nar Kadın projesiyle, Edremit zeytinyağını ve zeytinyağı ile yapılan yöresel yemekleri öne çıkarmak, gastronomi turizmini geliştirmek, bölgesel lezzet turlarının yapılmasını sağlamak ve bölge kadınlarının hem kişisel hem de mesleki gelişimlerine ve istihdam edilmelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.

Gelecek Turizmde Hakkında

Gelecek Turizmde projesi 2007 yılında başladı. Proje ile 2007-2012 yılları arasında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) kapsamında Çoruh Vadisi’nde turizm eksenli bir yerel kalkınma modeli geliştirildi. Bu çalışmalar sonucunda bölgede 20’den fazla ev pansiyonu kuruldu, turizme hizmet eden birçok sivil toplum kuruluşu faaliyete geçti, bisiklet ve yürüyüş rotaları oluşturuldu, endemik bitki envanteri çıkarıldı, rafting, kuş gözlemi gibi yerel festivaller düzenlendi. Bunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile 27 ilde Turizm Eğitimleri verilerek 5.000’den fazla kişinin turizm sertifikası almasına olanak verildi. Sosyal altyapıda sağlanan bu iyileştirmelere ilave olarak teknik altyapının da gerekli ve yeterli düzeye getirilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının teknik ve maddi desteğinin sağlanabilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu Kararıyla bölgenin Turizm Merkezi ilan edilmesi sağlandı.

Beş yıl boyunca kazanılan “bölgesel” deneyimin ardından ülkemizin turizm potansiyeliyle ilgili bilincin artırılması; turizmin Türkiye’de alternatif bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak yer edinmesi; girişimciliği teşvik ederek yerel rol modellerin oluşturulmasına zemin hazırlanması ve kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplumu bir araya getirerek turizme çok boyutlu bir katkı sağlama amacı ile Gelecek Turizmde 2013 yılında “ulusal” düzeye taşınarak “Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu” hayata geçirildi.
2012 yılından beri, Gelecek Turizmde ile 6 projenin gerçekleşmesine destek olundu, Projelere fon desteğinin yanı sıra, eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık desteği de sağlayarak, projelerin uygulanabilir ve sürdürülebilir olmaları sağlanıyor.
www.gelecekturizmde.com

Bugüne kadar neler yapıldı?

Projenin ilk döneminde Bursa ‘%100 Misia Projesi’ kapsamında 25 kadının istihdamı sağlanırken, ‘Mardin’de Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması Projesi’nde 43 kadın eğitim aldı ve 22 yataklı iki pansiyonda 16 kadına istihdam olanağı yaratıldı. ‘Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi’nde eğitim gören kadınlar, ilçedeki kadınlara da eğitim vererek hazırladıkları ürünleri satmaya başladı. İkinci dönemde ise; ‘Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği’ projesinde 6’sı kadın 20 kişiye istihdam olanağı sağlandı. ‘Malatya'nın Mirası Arslantepe’ projesinde 220 kişiye eğitim verildi ve ‘Safranbolu Hatırası Projesi’ kapsamında turistlere ve yerel halka anketler düzenlenerek, orijinal hediyelik eşya üretimi konusunda somut adımlar atıldı.

Dünyalar Senin

Gelecek Turizmde ile desteklediğimiz projeleri farklı bakış açılarıyla anlatmak ve sürdürülebilir turizm destinasyonlarını tanıtmak amacıyla “Dünyalar Senin” blogunu hayata geçirdik. Blogda Saffet Emre Tonguç eşliğinde Refika Birgül, Billur Saatçi, Styleboom, Engin
Kaban, Altuğ Galip ve Önder Koca gibi birbirinden değerli altı yazar, Türkiye’nin altı farklı köşesindeki Gelecek Turizmde’nin desteklediği sürdürülebilir turizm projelerini ziyaret ediyorlar ve başlarına gelen güzellikleri, gittikleri yöreleri, dokundukları tarihi, sürdürülebilir turizmi ve sorumlu turist olmayı anlatıyorlar.
Sürdürülebilir turizme sadece turizmcilerin değil turistlerin de katkıda bulunması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle gezdiğimiz yerlerin sevdiğimiz gibi kalması ve doğallığının bozulmaması için “sorumlu turist” manifestosunu hazırladık.
www.dunyalersenin.com

Gelecek Turizmde Ödüle Doymuyor

Her yıl 3 sürdürülebilir turizm fikrine fon desteği sağlayan “Gelecek Turizmde”, geçtiğimiz yıllarda aldığı ödüllere bir yenisini daha ekleyerek, bu yıl 2.si düzenlenen “Sürdürülebilir İş Ödülleri”nde, “iş birliği” kategorisi ödülünün sahibi oldu. Gelecek Turizmde daha önce de, Stevie Ödülleri’nden 2 altın, 3 bronz ve bir gümüş madalya, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nden “jüri özel ödülü” ve Bilkent Üniversitesi’nden “Sosyal Sorumluluk Projeleri ile Bu Alana En Çok Değer Veren Marka” ödülü olmak üzere toplamda 9 ödülün sahibi olmuştu.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER