TARIM

Yayın Tarihi: 03.07.2014 Perşembe 14:14:00

ABD'li Müsteşar Türkiye'yi Değerlendirdi

ABD'li Müsteşar Türkiye'yi Değerlendirdi

ABD Ankara Büyükelçiliği Tarım Ofisi’nden Müsteşar Kimberly Sawatzki ve Tarım Uzmanı Nergis Özbağ, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’yi makamında ziyaret etti. Müsteşar Sawatzki, burada yaptığı...

ABD Ankara Büyükelçiliği Tarım Ofisi’nden Müsteşar Kimberly Sawatzki ve Tarım Uzmanı Nergis Özbağ, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’yi makamında ziyaret etti. Müsteşar Sawatzki, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin tarım alanında verimliliği oldukça yüksek bir ülke olduğunu ve stratejik önemi bulunduğunu söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı’na bağlı ABD Büyükelçilik Tarım Ofisi adına yapılan ziyaret kapsamında tarım alanında güncel gelişmelerle iki ülke arasında kurulabilecek işbirlikleri konularında görüş alışverişinde bulunuldu. İTB Başkanı Kestelli, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “123 yıllık köklü bir kuruluş olan İTB, gelenekten geleceğe vizyonuyla tarımsal alanda ilklerin öncüsü haline gelmiştir. Borsa olarak tarımsal alanda her türlü proje ve işbirliğine açığız.” dedi.

2013 yılında Türkiye’nin toplam ihracatında ABD’nin payının yüzde 3,7, toplam ithalatında payının ise yüzde 5 olduğunu kaydererek, “Ülkemizin ABD’ye 2013 yılı tarımsal ürünler ihracatı 637 milyon dolar tutarında, buna karşılık ABD’den 2013 yılı tarımsal ürünler ithalatımız ise 2,1 milyar dolar değerinde. Tarımsal alanda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artarak devam etmesini ve tarımsal alanda ülkemizin ABD ile yaptığı ticaretten kaynaklanan açığın en kısa zamanda kapanmasını temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu. Müsteşar Sawatzki de kendilerini misafir etmelerinden dolayı teşekkürlerini sunarak, İTB'nin tarım alanındaki projelerini ve çalışma sistemini öğrenmek, görüş alışverişinde bulunmak adına bu ziyareti planladıklarını kaydetti.

Görüşmenin ardından Sawatzki ve Özbağ’a, Kestelli tarafından İTB Tarihçe Kitabı takdim edildi. Ayrıca heyete, borsanın proje ve faaliyetlerini içeren bir sunum yapıldı. Kimberly Sawatzki, daha sonra Işınsu Kestelli ile birlikte İTB Üzüm Salonu ve Pamuk Korbeyi’ni gezerek, salon işlemleri ve elektronik platform üzerinden ürün alım satımı konusunda bilgi aldı.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER