TARIM

Yayın Tarihi: 09.06.2015 Salı 16:07:17

Avrupa Birliği üretmiyor, Türkiye artırıyor!

Avrupa Birliği üretmiyor, Türkiye artırıyor!

Hükümet, Bakanlar Kurulu kararıyla 3 Haziran’da 250 bin ton olarak belirlenen nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasını yüzde 30 artırdı.

Özellikle mısır olmak üzere buğday, patates gibi ürünlerden üretilen nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotası yüzde 30 artırıldı. Pancar üreticisi ise bu durumdan hiç hoşnut değil. Glikoz şurubu olarak da bilinen nişasta bazlı şekerin sağlık açısından da sicili kabarık. 

“Kanun sonrası üretim düştü”

Şeker Kurumu’nun yaptığı bu artırım sonrası, pancar üreticisinin durumu hakkında İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Atalık sorularımızı yanıtladı. 

2001 yılında çıkan kanun sonrası pancar üretiminin azaldığına değinen Atalık; “Ülkemizde şeker üretimi kota ile sınırlandırılmıştır. 1998’de 22 milyon ton olan şeker pancarı üretimi, 2001 yılında çıkan ‘şeker yasası’ ile 12 milyon tona kadar gerilemiştir. Şimdi yeni yeni 16-17 milyon ton seviyesine gelmiştir. Ürettiğimiz şeyi kanun ile sınırlıyoruz.” dedi.

“NBŞ’de tamamen dışarıya bağımlıyız”

Nişasta bazlı şekerin hem sağlık hem de ekonomi açısından sıkıntılı olduğunu söyleyen Atalık; “Nişasta Bazlı Şeker’de (NBŞ) ise tamamen yurt dışına bağımlıyız. Yılda 500 bin ton ile 1.5 milyon ton arasında mısır ithal ediyoruz. Şekeri, ülkemizde de bolca yetişen ve sağlığa daha yararlı olduğu kanıtlanmış şeker pancarından üretmek yerine, dışarıya bağımlı olduğumuz ve sağlıksız olarak gösterilen mısırdan yapıyoruz.” dedi. 

“Avrupa Birliği izin vermiyor”

Avrupa Birliği’nin(AB) NBŞ’ye izin vermediğini söyleyen Atalık; “Türkiye, Avrupa Birliğinin ürettiği şeker pancarının yarısını tek başına üretebilecek kapasitede. Ama yine de mısırdan üretmeye çalışıyor. Avrupa’da İngiltere, Fransa gibi ülkelerde mısırdan şeker üretimi yapılmıyor. Almanya’da ilaç sektöründe kullanılmak için çok az miktarda yapılıyor.” dedi. 

[ucluhaber]
“Kotanın artması işsizliği de tetikleyecek”

Nişasta bazlı şeker üretiminin yaygınlaşması sonrası pancar üreticisinin azaldığına da değinen Atalık; “Doğu Anadolu’da 8 tane şeker fabrikası var. Eğer şeker pancarından şeker üretimine önem verilmezse bu fabrikalar özelleştirilecek ve bölgede işsizlik oranı artacaktır. Şeker pancarı üreten çiftçi sayısı 450 binden 130 bine kadar gerilemiş durumda. Eğer devlet bu kotayı artırmaya devam ederse bu üreticiler de vazgeçecek. Şeker pancarında dünyanın önde gelen üreticisiyken, dışarıya bu kadar bağımlı olduğumuz mısırdan şeker üretilmesi gerçekten çok acı.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Gıda Gündemi Özel Haber

DİĞER HABERLER