TARIM

Yayın Tarihi: 05.06.2017 Pazartesi 10:50:00

Bakan Zeybekçi'den helal ürün açıklaması

Bakan Zeybekçi'den helal ürün açıklaması

Helal Akreditasyon Kurumu oluşumun gerekçesine açıklık getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gıda ürünleriyle ilgili helal sertifikası veren yapının Müslüman olmadığına dikkat çekti.

Helal Akreditasyon Kurumu oluşumun gerekçesine açıklık getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,”Müslümanların gıda ürünleriyle ilgili helal sertifikasını veren ve mührü vuran yapı Müslüman değil. Diğer ülkelerin katılımıyla kurulacak kuruluş, helal sertifikasyonu yapacak kurumları akredite edecek.” dedi.

Ekonomi Bakanlığı, Helal Akreditasyon Kurumu kurulmasına ilişkin tasarıyı ilgili kesimlerin görüşüne açtı. Gelen görüşlerle nihai şekli verilerek Bakanlar Kurulu’na sunulacak olan tasarı ile helal gıda başta olmak üzere helal sertifikasyonu için akreditasyon yapacak bir yapı oluşturulacak.Böylece, Müslüman ülkeler, dünyadaki 2 milyar Müslüman’ın helal gıda ihtiyacının karşılanması için yeni bir örgütlenmeye gitmiş olacak.

“Helal Sertifikası veren yapı Müslüman değil”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Helal Akreditasyon Kurumu’nun kuruluş gerekçesine ilişkin olarak Meclis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) çatısı altında 28 ülkenin kabul ettiği standardizasyonun artık bir akreditasyon kurumunun da olması gerektiğini vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti:

“Diğer ülkelerinde katılacağı uluslararası bir yapı kurulacak. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çıkardığı ortak bir standardizasyon, SMIC adlı yapı, onun hayata geçirilmesi lazım. O noktaya geldik artık. 28 ülke kabul etti bu standardizasyonu. Bunun artık bir akreditasyon kurumu olmazı lazım. Bu da nüfusu en çok 3-5 ülkenin ortaklığıyla kurulacak bir yapı.

Helal sertifikasyonu yapacak kurumları akredite edecek

Bu ortak yapı ne yapacak? Pakistan’da, Bangladeş’te, Suudi Arabistan’da helal sertifikasyonu yapacak kurumları akredite edecek. Müslüman ülkelerde 2 milyar nüfustan bahsediyoruz, böyle bir coğrafya var. Helal gıda arayışı var. Ama bugün Müslüman ülkelerle ilgili bir ürünün helal sertifikasını veren yapı Müslüman değil maalesef. Örneğin, Brezilya’dan Suudi Arabistan’a gelen tavuğun helal akreditasyonunu yapan kurum Müslüman değil. Böyle bir yapı var. Bu yapıyla artık helal ürün sertifikasını ortak şirket yapacak. O nedenle bunu net bir yapı haline getirmek, hep beraber olmak, ortak olmak lazım.”

 

DİĞER HABERLER