TARIM

Yayın Tarihi: 31.07.2017 Pazartesi 11:30:00

Bayraktar'dan buğday açıklaması

Bayraktar'dan buğday açıklaması

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Gümrük vergisi oranlarının düşürülmesi buğday piyasasının bozulmasına neden oldu" ifadelerini kullandı.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, gümrük vergisi oranlarının düşürülmesi nedeniyle buğday piyasasının bozulduğunu belirterek, prim fiyatının acil olarak artırılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğdayda hasat zamanı çıkan kararnamenin üreticiyi mağdur ettiğini söyledi.

Hükümetin, hızlı şekilde karar alarak kilogramda 5 kuruş olan primi artırması gerektiğini ifade eden Bayraktar, bu yapılmazsa stratejik bir ürün olan buğdayda üreticinin üretimden vazgeçeceğini belirtti.

27 Haziran 2017'de çıkarılan kararnameyle buğday, arpa ve mısırda yüzde 130 olan gümrük vergisi oranlarının, buğdayda yüzde 45'e, arpada yüzde 35'e, mısırda yüzde 25'e indirildiğini hatırlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Gümrük vergisi oranlarının indirilmesi, ithalat yapılmasa da psikolojik etki nedeniyle buğday üretici fiyatlarını düşürdü. Fiyatlardaki düşüş, üreticimizi büyük sıkıntıya sokmuştur. Hasadın başında tonu ekmeklikte 1000-1050, makarnalıkta 1050-1150 lira olan fiyat, bazı bölgelerde ekmeklikte 800 liraya, makarnalıkta 900 liraya kadar geriledi. Hatta Trakya bölgemizde buğday fiyatı tonda 750 liraya kadar indi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hemen devreye girmesi gerekiyordu. TMO'nun piyasaya girmekte geç kalması ve 12 Temmuz'a kadar müdahale alım fiyatını açıklamaması piyasayı olumsuz etkiledi. Piyasada denge bozuldu.

Bu ortamda açıklanan buğday fiyatı da yetersiz kaldı. Açıklanan müdahale alım fiyatı, düşen fiyatları yükseltmedi. Geçen yıl yüzde 12,5 protein içeren ekmeklik buğday fiyatı ton başına 910 lira açıklanmışken, bu yıl bu rakam enflasyonun altında yüzde 3,3 artışla 940 liraya çıkarıldı. 1000 lira olan makarnalık buğday fiyatı da artırılmadı. Üstelik protein oranına göre yüzde 7'ye kadar artış verilmesine olanak sağlayan geçen yılki uygulama, bu yıl ekmeklik buğdayda yüzde 5'e indirildi."

DİĞER HABERLER