TARIM

Yayın Tarihi: 11.05.2015 Pazartesi 16:00:00

Buğdayda tarihi beklenti

Buğdayda tarihi beklenti

Bu sene yağışların artması ile buğdayda rekor bekleniyor. Buğday rekoltesinin 23 milyon ton ile tarihi seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yağmur yağdı, çiftçinin yüzü güldü. Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Ekim ayından bu yana yağan yağmurların geçmiş yıllara göre yüzde 69 artış gösterdiğini ve bunun da buğdayda 23 milyon ton ile tarihi rekolte anlamına geldiğini söyledi. Tiryakioğlu: “Bu yıl özellikle hububat anlamında çok bereketli bir yıl olacak. Son süreçte olağanüstü bir hava değişikliği olmazsa, ülke genelinde geçen seneye oranla yüzde 35’lik, geçmiş yıllara göre ise yüzde 15’lik bir artışla 23 milyon tonunu üzerinde bir rekolte bekliyoruz. Türkiye’nin uzun yıllar ortalamasını 20 milyon ton olarak kabul edersek, yağmurla gelen 3- 4 milyon tonluk fark, üreticimize de tüketicimizi de bereket dolu bir yıl yaşatacak." dedi.

“Rekabet şansımız olacak”

Bu yıl beklenen 23 milyon ton rekoltenin Türkiye için buğday yetiştiriciliğinde tarihi bir rekor olacağına değinen Tiryakioğlu; “TÜİK verilerinde görüldüğü gibi, 2001 yılında bu yana en yüksek üretimi 22 milyon tonla 2013 yılında almışız. Bu sene tahmin edilen ürün sağlanırsa son 15 yılın rekorunu kıracağız. Bu durum iç pazarda elimizi rahatlatırken, dış pazarda da gıda sanayicimize daha rahat rekabet etme şansı tanıyacak” diyerek sözlerini tamamladı.

DİĞER HABERLER