TARIM

Yayın Tarihi: 06.06.2016 Pazartesi 10:36:29

Çiftçiye büyük müjde!

Çiftçiye büyük müjde!

Giresun’da İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri Ayşegül Sarı ve Rabia Vural, geliştirdikleri tarım ürünlerinde zirai donu önleyecek solüsyon ile TÜBİTAK’tan ödül kazandı.

Öğrenciler yaptıkları projeler ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmada Samsun bölge birincisi, Türkiye finalinde ise coğrafya dalında Türkiye ikincisi oldu.

Projeyi geliştiren öğrencilerden biri olan Rabia Vural , yaptıkları araştırma sonucunda bazı yağ çeşitleri ve özel bir maddenin karışımından  bitkileri zirai dona karşı koruyucu ve önleyici solüsyon geliştirdiklerini belirtti. Vural; “Belirlediğimiz bir fındık ocağında denemeler yaptık. Mart ayında il genelinde zirai don yaşandı. Solüsyonu uyguladığımız fındık dalı ile uygulamadığımız dalda oluşan sonuçları değerlendirdik. Ortaya ürünümüzün fındık dalında zirai donu önlediğini tespit ettik." diye konuştu.

Projeyi geliştiren bir diğer öğrenci olan Ayşegül Sarı ise, “Bu proje ile amacımız ülkemizde sahip olduğumuz tarım ürünlerin zirai don nedeniyle heba olmasını önlemekti. Projemizin bu kadar önemli başarı elde etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

[ucluhaber]
Etiketler don, zirai don, tubitak,

DİĞER HABERLER