TARIM

Yayın Tarihi: 14.06.2017 Çarşamba 06:00:00

Devlet Su İşleri'nin projesi hayata geçti

Devlet Su İşleri'nin projesi hayata geçti

Malatya Recai Kutan Barajı’nda 120 bin 60 dekar tarım arazisi, suya kavuşacağı günleri bekliyor.

Malatya Recai Kutan Barajı’nda 120 bin 60 dekar tarım arazisi, suya kavuşacağı günleri bekliyor. Barajda ‘Sol Sahil’ tarım arazisini sulayacak tesisin tamlanması ile 33 bin dönüm tarım arazisi sulamaya açıldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve bir yılan hikayesine dönmesi ile bilinen eski adı ile Boztepe Barajı’nın, baraj inşaatının ardından sulama sistemlerinin montajı başladı.

DSİ Elazığ Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda devam eden Recai Kutan Barajı, Boztepe Sulaması ile toplam 120 bin 60 dekar sulama alnında ‘Sol Sahil’ tarım arazisini sulayacak tesisin tamlanması ile 33 bin dönüm tarım arazisi sulamaya açıldı.

69 Milyon lira katkı sağlayacak

Bu kapsamda, Malatya’da sulamayla birlikte ciddi bir ürün patlaması olacak ve özellikle gıda ve gıdaya dayalı sanayi altyapısı yatırımcılar için daha da elverişli hale gelecektir. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 126 milyon lira olan bu proje ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 69 milyon lira katkı vermek hedefleniyor. Ayrıca proje ile 36 bin kişinin de istihdam edilmesi planlanıyor.

120 bin 600 dekar tarım arazisi

Proje tamamlanması ile birlikte 120 bin 600 dekar tarım arazisi modern sulama ile suya kavuşacak. Boztepe Recai Kutan Barajı’nda yapılan teknik çalışma ile vanaların imalatı tamamlandığında, baraj, Türkiye'deki sulama projelerinde şimdiye dek kullanılacak en büyük kelebek vana özelliğini taşıyacak.

2017 sonunda

Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması projesinde önemli aşamalar kaydeden DSİ, projede yüzde 87 fiziki gerçekleşmeye ulaştı. Toplam 120 bin dekar alanı sulayacak projenin cazibeli 92 bin 300 dekarını bu sulama mevsimine yetiştirecek olan DSİ, 28 bin 300 dekarlık terfili sulama şebekesini ise 2017 sonuna kadar hizmete almayı hedefliyor.

DİĞER HABERLER