TARIM

Yayın Tarihi: 17.07.2017 Pazartesi 10:20:00

Dünyada bir ilk! Çok kısa sürecek...

Dünyada bir ilk! Çok kısa sürecek...

Geliştirilen teknoloji sayesinde "günkurusu" kayısı uzun vakitler harcanmadan elde edilebiliyor.

Geliştirilen 1 ton kapasiteli makine ile güneş panelleri kullanılarak ‘günkurusu’ kayısı çok daha kısa sürede elde edilebiliyor, 1 ton kayısı 4-5 saatte kükürtlenebiliyor.

‘Yüksek Kaliteli Kayısı Üretimi için Kükürtleme, Kurutma ve Depolama Sistemlerinin Geliştirilmesi’ başlıklı proje kapsamında tasarlanan 1 ton kapasiteli kayısı kükürtleme ve kurutma üniteleri Meyvecilik Araştırma Enstitüsü bahçesine kuruldu.

Dünyada bir ilk olan ve homojen kükürtleme yapabilen Otomatik Kükürtleme ünitesi ile kayısılar 4-5 saatte islimleme de denilen kükürtleme işlemini gerçekleştiriyor. Ayrıca yerde günlerce süren gün kurusu yerine güneş panellerinin kullanıldığı bir sistemle taze kayısılar yaklaşık 42 saatte kurutuluyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talebi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi,  TAGEM, Kayısı Araştırma Enstitüsü, İnönü Üniversitesi ve Gökser Makine ortaklığı ile başlatılan ve 2020 yılına kadar çalışmaları devam edecek olan  ‘Yüksek Kaliteli Kuru Kayısı Üretimi için Kükürtleme, Kurutma ve Depolama Sistemleri’ projesi kapsamında kontrollü kükürtlemenin yanı sıra hijyenik ve hızlı kurutma yapabilen prototip üniteler geliştirildi.

Meyvecilik Araştırma Enstitüsü bahçesine kurulan ünitelerde kükürtleme ve yaş kayısı kurutma çalışmaları yapılıyor.  Dünyada bir ilk olan 1 ton kapasiteli kükürtleme ünitesinde 4-5 saatte istenilen düzeyde kükürtleme yapılıyor.  Ayrıca, yerlerde günlerce sergende yapılan gün kurusu yerine güneş panellerinden yararlanılan bir sistemle taze kayısılar yaklaşık 40 saatlik sürede gün kurusu yapılıyor.

Sistem üzerinde çalışmaların devam edeceği, homojen kükürtleme ve hijyenik şartlarda yapılmış kurutma ile standart kalitede kuru kayısı üretimi yapılması, ihracat ve perakende tüketim tipinde ambalajlanması ve depolanması hedefleniyor.  Sistemin gelişmesi ve yaygınlaştırılmasıyla da geleneksel üretim sırasında ürün kaybının yaşanmaması, kalitede sağlanan artışla ihracatta elde edilecek gelirin artırılması amaçlanıyor.

DİĞER HABERLER