TARIM

Yayın Tarihi: 24.02.2017 Cuma 06:14:10

Dünyanın gıda ve enerji üssü olacak!

Dünyanın gıda ve enerji üssü olacak!

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Karahocagil, GAP Bölgesi'nin gelecekte dünyanın gıda ve enerji üssü olacağını ifade etti.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, GAP Bölgesi'nin mevcut potansiyeli ve gelecekteki önemi nedeniyle dünyanın gıda ve enerji üssü olacağını söyledi.

Karahocagil, "Bölgede verimli topraklar nedeniyle ürün verimi ve çeşitliliği arttı. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından da bölgemiz çok zengin. Yatırımcılar şimdiden gelip bölgede yer edinmeliler. Yarın çok geç kalabilirler" diye konuştu.

Karahocagil, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak olmak üzere 9 ili kapsayan GAP illerini Mezopatamya markasıyla tanıtmaya çalışacaklarını belirterek,

"Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gibi illerin tek başlarına 4 güne kadar turisti ilde tutabilecek özgün rotalara sahip olduğu görülen çalışmada bölge tematik rotaları hikayeleştirildi.

Büyük Mezopotamya Turu, Buğdayın İzinde: Uygarlığın Köklerine Yolculuk, Dev Taşların Gizemi, Mozaik Yolu, Yaban Fırat, Artuklu Biliminin ve Sanatının İzinde gibi rotalar oluşturuldu. Şu an markanın www.mezopotamya.travel adresinde Türkçe ve İngilizce bir web sitesi de mevcut" dedi.
 

DİĞER HABERLER