TARIM

Yayın Tarihi: 28.08.2016 Pazar 08:13:27

Faruk Çelik’ten açıklama! Bu yıl…

Faruk Çelik’ten açıklama! Bu yıl…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’ten mısır taban fiyatıyla ilgili açıklama geldi. Bu yıl mısırda yaklaşık 6,4 milyon rekolte beklediklerine dikkat çekti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, bu yıl mısırda yaklaşık 6,4 milyon ton civarında rekolte beklediklerini belirterek, “Geçen yıl 725 lira taban fiyat açıklanmıştı. Bugün de şu andaki hasadın taban fiyatını 740 lira olarak açıklıyoruz” dedi.

 “Dünya piyasalarının çok çok üzerinde bir fiyattan bahsediyoruz. Umuyorum ki üreticilerimizin beklentilerine cevap verir” diyen Çelik,  4 Ağustos’tan bu yana mısır hasadı yapıldığını kaydetti.

Mısırın gerek hayvancılık gerekse nişasta açısından önemli bir ürün olduğunu ifade eden Çelik, “Son 5 yıl içinde mısır üretiminde yüzde 40’lara varan bir artış gerçekleştiğine dikkat çekti.

Çelik, üreticilerin, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne emanet usulü teslim ettikleri mısırın alımlarına, bu fiyat üzerinden hızlı bir şekilde başlanacağını belirterek, “Bütün üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Dünya piyasalarının çok çok üzerinde bir fiyattan bahsediyoruz. Umuyorum ki üreticilerimizin beklentilerine cevap verir.” diye konuştu.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER