TARIM

Yayın Tarihi: 05.02.2016 Cuma 09:28:12

Faruk Çelik'ten bir tepki daha!

Faruk Çelik'ten bir tepki daha!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, birçok gıda ürünündeki spekülatif artışın takipçisi olduklarını söyledi.

Fiyatlardan dolayı pazarda, rafta ve tarlada birbirinden ayrı dünyaların olduğunu ifade eden Çelik, zinciri kısaltma yolunda çalışma yapılacağını belirtti. 

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün destekleriyle, Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen '7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı (GAPTARIM)' ile '12. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı (GAPFOOD)', Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla açıldı. 

Fuarın açılışında konuşan Bakan Çelik, son günlerde gıda fiyatlarındaki artışla ilgili yaşanan tartışmalara vurgu yaptı. Gıda güvenliğinin yanında gıda fiyatlarının da önemli olduğunu dile getiren Çelik, “Çiftçimiz kazansın, üreticimiz kazansın eyvallah. Ama bir pazar, tarla ve raf fiyatlarına baktığımız zaman inanın insanın aklının almayacağı bir tabloyla da karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum. Pazarda başka bir dünya var, rafta başka bir dünya var, tarlada ise başka bir dünya var. Esas bu işin emeğini çeken yazın 40-45 derecenin altında kavrulan çiftçinin, emekçinin ne aldığı önemlidir. Helal hoş olsun ona ama arada bu zinciri, zincirle ilgili kabullenmek mümkün değil. Gıda fiyatlarında son dönemlerde birkaç ürün ama birçok üründeki bu spekülatif artışların da takipçisi olduğumuzu ve çok ciddi bilimsel bir şekilde üzerine gidip bu zinciri kısaltma, aksaklıkları giderme yolunda yoğun bir takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.” dedi.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER