TARIM

Yayın Tarihi: 29.07.2019 Pazartesi 17:39:11

İthalat ayçiçek ile çözülecek

İthalat ayçiçek ile çözülecek

Bitkisel yağ sektörü, hammadde ihtiyacının yüzde 70’ini ithalatla karşılıyor. Yetersiz düzeydeki hammadde açığının kapatılması için ayçiçeğine önem verilecek.

Türkiye’de üretilen yağlı tohum miktarı yaklaşık 2,5 milyon ton, yağlı tohumlar içerisindeki ayçiçeği tohumu üretimi ise 1,3-1,4 milyon ton civarında. Yağlı tohumda üretim açığının kapatılmasındaki en önemli ürün ayçiçeği olarak görülüyor.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, geçen yıl yağlı tohum ithalatının 3,5 milyon tona dayandığını belirtti. Oluşan açığı ayçiçek ile kapatılabileceğini söyleyen Büyükhelvacıgil, “Ayçiçeği tohumu üretimimizi mutlaka iki katına, yani 2,5-3 milyon tona çıkarmalıyız. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre 2030 yılına kadar yurt içi üretim artışımızı iyi yönetirsek 15,6 milyar dolar para ülkemizde kalır” dedi.

İşlem hacmi 8-9 milyar dolar

Ayrıca Tahir Büyükhelvacıgil, "Bitkisel Yağ sektörü her geçen yıl büyümekte olan bir sektör olup ülkemizdeki yıllık işlem hacmi 8-9 milyar dolar civarındadır. Yağlı tohum işleme kapasitesi yıllık 9 milyon tona yakın olan 100’ün üzerindeki tesisimizin, son birkaç yıllık verilere göre kapasite kullanım oranı maalesef yüzde 50-55 olarak gerçekleşmektedir. Son birkaç yılda ithalatın daha çok ham yağ yerine ayçiçeği tohumu olarak gerçekleşmesi kırıcı sektördeki kapasite kullanım oranımızı yüzde 50’lerin üzerine taşımış olmasına rağmen gelinen nokta halen yeterli değildir. Rafineri kapasitemiz yıllık yaklaşık 4 milyon tondur. Rafineri sanayimizde de kapasite kullanım oranı yüzde 70’ler civarındadır" şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

DİĞER HABERLER