TARIM

Yayın Tarihi: 18.11.2016 Cuma 11:51:43

Kilosunu 20 bin liradan satıyor!

Kilosunu 20 bin liradan satıyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı "Genç Çiftçi Projesi"nden yararlanan genç kadın, Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini yetiştirmeye başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı "Genç Çiftçi Projesi"nden yararlanan Elif Turhan Korkut, Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini yetiştiriyor.

Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanılan, mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran, kilogramı 20 bin liraya kadar alıcı buluyor.

Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, ağustos ayında dikimi yapıldığını, ekim sonu itibarıyla başlayan hasadın sürdüğünü bildirdi.

Yaklaşık 250-300 gram civarında hasat beklediklerini ifade eden Çataklı, "Önümüzdeki yıllarda daha da artıyor. Safran soğanı da ayrı bir girdi oluyor. Safran soğanı 3 sene sonra 10 katına kadar hatta daha fazla verebiliyor. Gelir getirici bir proje, genç çiftçilerimizi projelerden faydalanmaya davet ediyorum." dedi.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER