TARIM

Yayın Tarihi: 06.05.2013 Pazartesi 17:43:00

Kuraklığa Dayanıklı Fasülye

Kuraklığa Dayanıklı Fasülye

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Hüseyin Özçelik: Gelecekte görülebilecek kuraklık riskine karşı, yüksek sıcağa dayanıklı fasulye türlerinin geliştirilmesi için çalışma başlattık.

Samsun'da bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Hüseyin Özçelik, gelecekte görülebilecek kuraklık riskine karşı, yüksek sıcağa dayanıklı fasulye türlerinin geliştirilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Dr. Özçelik, projeye TÜBİTAK'ın da destek verdiğini belirtti.

Son yıllarda görülen iklim değişikliği ve ani yüksek sıcaklıklar nedeniyle Türkiye'de kuru fasulye üretim veriminde ve üretim alanlarında düşüş görülmesi üzerine, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü harekete geçti. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Hüseyin Özçelik, tarafından, genetik yapısı yüksek sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklı fasulye türlerinin geliştirilmesi için proje hazırlandı. 'Kuru fasulyede yüksek sıcaklığa ve kuraklık stresine toleranslı materyallerin belirlenerek ıslah programlarında değerlendirilmesi projesi' TÜBİTAK tarafından geçen ay kabul edildi ve projeye 514 bin TL'lik maddi destek açıklandı.

Projenin, 3 yıl devam etmesinin planlandığını söyleyen Dr.Özçelik, Türkiye'de ilk defa yeni fasulye tipi geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda 'Gamet seleksiyon' metodunun uygulanacağını belirtti.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER