TARIM

Yayın Tarihi: 12.07.2017 Çarşamba 09:45:00

Mevsimlik işçilere kötü haber

Mevsimlik işçilere kötü haber

Mevsimlik işçileri olumsuz etkileyecek karar Çalışma Bakanlığı'ndan geld.

Çalışma Bakanlığı’nın 3 yıllık ulusal istihdam eylem planında tarlada yabancı işçilerin çalışmasının önü açılıyor. Mevsimlik işçileri zor günler bekliyor.

Çalışma Bakanlığı'nın 3 yıllık ulusal istihdam eylem planında, finansta fazla mesailerin denetlenmesi, işsizlik sigortası maaşının işsizlik süresine göre ödenmesi gibi birçok yenilik bulunuyor.

Yakın zamana kadar yürürlükte olan ulusal istihdam stratejisi ve 2014-2015 eylem planı, geçen hafta yenilendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırlayıp Yüksek Planlama Kurulu'nda 4 Temmuz'da kabul edilen strateji ve 2017-2019 eylem planında, 3 yıl içinde çalışma hayatında atılacak adımlar detaylı bir şekilde yer aldı.

Plana göre, yasal azami çalışma sürelerinin üzerindeki aşırı çalışmaların engellenmesi, önceliklerden biri olacak. Bunun için denetimler artırılacak. Kısmi süreli çalışanların ise fazla sürelerle çalışma yapabilmesine olanak sağlanacak. Bunun için gerekli görülürse, mevzuat çalışması da yapılacak. Bankacılıktaki fazla mesailer de mercek altında olacak.

– İşsizlikle karşılaşma riski yüksek olan ve özel politika gerektiren gruplar dikkate alınarak, işsizlik sigortası fonu revize edilecek. Bu gruplar “yeterli iş tecrübesine sahip olmayan gençler” ve “yeni iş bulmada sorun yaşayan 50 yaş üstü işsizler” olarak sıralanıyor. İşsizlik Sigortası Fonu'nun aktüeryal dengeleri de dikkate alınarak, fondan daha fazla işsizin yararlanmasını sağlamak amacıyla işsizlik sigortası maaşı hak kazanma şartları, ödeme miktarı ve süresi, ödenek alanların aktif olarak iş aramalarını teşvik edecek şekilde (örneğin ödenek süresi uzadıkça ödeme miktarı azalacak bir yapıda) yeniden düzenlenecek.

Kadın işçiye en yüksek ücret Ordu'da

Mevsimlik kadın işçilerde en yüksek günlük ücret Ordu ilinde gerçekleşti Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 69 TL ile Ordu, erkek işçiler için ise 89 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 33 TL, erkek işçiler için 43 TL ile Hatay ilinde oldu.

DİĞER HABERLER