TARIM

Yayın Tarihi: 26.04.2017 Çarşamba 11:37:55

Milyonlarca işçi için düğmeye basıldı

Milyonlarca işçi için düğmeye basıldı

Mevsimlik tarım işçilerine yönelik kapsamlı yenilikler yapılacak. Resmi Gazete’de konuyla ilgili genelge yayınlanarak harekete geçildi.

Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla bulundukları illerden başka yerlere giden kişilerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunların giderilmesi amacıyla Başbakanlık tarafından geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de “Mevsimlik Tarım İşçileri” Genelgesi (Genelge 2017/6) yayımlandı.

Eğitim ve sosyal yaşam için altyapı çalışmaları yürütülecek

Mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde eğitim ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ile temel ihtiyaçların giderilebilmesi için ortak kullanım alanlarının bulunduğu, alt ve üst yapının dikkate alınarak geçici yerleşim alanlarının oluşturulacağı hususu dikkat çekiyor.

Geçici yerleşim alanlarının sel, su baskını vb. doğa olaylarından olumsuz etkilenmeyecek durumda, sağlık koşullarına ve işçi sayısına uygun, hijyenik olması planlanıyor. Bu konuda valiliklere sorumluluk verildiği görülüyor.

Sağlık hizmetleri için mobil ekip

Mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin kanser taramaları ile bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı düzenli sağlık taramaları ve aşılamalarının yapılması ile gebe, bebek ve çocukların izlenmesi için mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. Böylece, bu kişilerin sağlığı hizmetlerine erişimleri kolaylaştırılmış ve sağlık okuryazarlığı faaliyetleri periyodik olarak yürütülmüş olacak.
 

DİĞER HABERLER