TARIM

Yayın Tarihi: 22.11.2017 Çarşamba 10:10:00

O balın sahtelerine dikkat

O balın sahtelerine dikkat

Ülkemizde ve dünyada Manuka balı adı altında satılan balların büyük çoğunluğunun sahte olduğu anlaşıldı.

Üretim miktarı ile talep karşılaştırıldığında, ülkemizde ve dünyada Manuka balı adı altında satılan balların büyük çoğunluğunun sahte olduğu gözler önüne seriliyor.

Yeni Zelanda’da Manuka ağaçlarını dolaşan arılar tarafından üretilen Manuka balı, dünyadaki en faydalı bal türlerinden biri olarak biliniyor. Başarılı birçok sporcunun ve ünlülerin Manuka balını kullandığını açıklamasıyla birlikte popülerleşen bal için küresel talep artınca talebi karşılamak için sahte ballar da piyasaya sürüldü. Yeni Zelanda Hükümeti’nin resmi verilerine göre, milyonlarca dolarlık bir sektör haline gelen balın yıllık üretim miktarı bin 700 ton iken satış miktarı 10 bin ton. Üretim miktarı ile talep karşılaştırıldığında, ülkemizde ve dünyada Manuka balı adı altında satılan balların büyük çoğunluğunun sahte olduğu gözler önüne seriliyor.

Türkiye’nin bal üretimi konusunda dünyada ikinci sırada yer aldığını belirten Honeyci unvanlı 32 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, ülkemizde yetiştirilen balın tarih boyunca Anadolu’da birçok hastalığa şifa olarak kullanıldığını söyledi. Türkiye’nin iklim koşulları ve endemik bitki çeşitliliği, balın kalitesini artırırken, çiçek balı, ayçiçek balı, narenciye balı, kestane balı, dağ balı, çam balı gibi farklı bal çeşitlerinin üretilmesini de sağlıyor. Anadolu’da birçok endemik bitkinin yetiştiğinin altını çizen Aksoy, “Ülkemizin dört mevsimi yaşaması, endemik bitki çeşidi ve rakımı yüksek bölgelerin olması, farklı türlerde bal üretilmesini sağlıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’da hastalıkların tedavisinde bal kullanıldı.

Son yıllarda tedaviye destek verici yönüyle öne çıkıp dünyayla birlikte ülkemizde de popüler olan Manuka balının üretim ile satış oranlarını karşılaştırdığımızda satın alınan ürünlerin gerçek Manuka balı olup olmadığını ciddi şekilde sorgulamak gerekiyor. Bu nedenle, tüketiciler bal adı altında satılan şeyin aslında ne olduğunu kontrol etmeli. Bu yüzden bereketin simgesi olan Anadolu’da yetişen çiçeklerden elde edilen bal, dünyanın en kaliteli balıdır” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER