TARIM

Yayın Tarihi: 11.08.2016 Perşembe 10:37:43

Pilava salataya koyun! En çok astronotlar yiyor!

Pilava salataya koyun! En çok astronotlar yiyor!

Denizli’nin Çivril ilçesinde çiftçilere umut kaynağı olan kinoa “astronot yiyeceği” olarak biliniyor. Bu yıl ilk kez ekilen kinoa kısa sürede kazanç kapısı haline geldi.

"Astronot yiyeceği" olarak da bilinen kinoa, Denizli'nin Çivril ilçesinde çiftçilere umut ışığı oldu.

Özdemirci Mahallesi'nde bu yıl ilk kez ekilen ve hasadı yapılmaya başlanan kinoanın verimli olması çiftçileri sevindirdi. Alternatif kazanç kapısı olma konumuna gelen kinoada hasat dönemi başladı.

“Mahallemiz kurak olmasına rağmen”

Çiftçi Sedat Gök, "Mahallemiz kurak bir bölge. Çiftçi olarak ekimini yapabildiğimiz ürün sayısı sınırlı. Kinoa bitkisini internette araştırdım. 4 bin rakım yüksekliğe kadar yetişebileceğini öğrenince, bu bitkiyi ekmeye karar verdim. Özdemirci'de bu yıl 15 dekar ekim yapıldı ve dekar başına 250 kilogram hasat bekliyoruz. Bu ürünü beklenen düzeyde pazarlayabilirsek, daha sonraki yıllarda üretimi profesyonel bir şekilde yapmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Kinoa nasıl yenir?

Kinoadan pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirilip tatlı bile yapılabiliyor. İdeal olanı, pişirmeden önce kinoayı birkaç saat suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Kinoa, pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde yenebilir.

Yüksek miktarda protein içeriyor

Kinoa, yüksek miktarda protein ve temel aminoasitlerin tamamını içeren tek bitkisel gıda olmasından dolayı NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanılıyor. Yüzde 20'lere kadar varan protein değerinin olması, mineral maddelerden kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir içermesi, besleyicilik açısından önemli kılıyor.

NASA kinoa kullanıyor

Yapısındaki maddeler nedeniyle insanı tok tutuyor. Bu özellikleri nedeniyle NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanılıyor. "Astronot yiyeceği" olarak biliniyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER