TARIM

Yayın Tarihi: 22.06.2017 Perşembe 10:05:00

Rusya'dan flaş karar!

Rusya'dan flaş karar!

Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkachev, Türkiye’ye koyduğu domates ambargosunun kaldırılmayacağını açıkladı.

Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkachev, Türkiye’den domates alımında uygulanan ambargonun önümüzdeki yıllarda kaldırılmayacağını açıkladı. Rusya, 40 futbol sahası büyüklüğündeki “dünyanın en büyük tarlası” olma özelliği taşıyan serada LED aydınlatma ile domates yetiştirecek.

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının önemli kalemlerinden domates için Rusya’dan bir kötü haber daha…

Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkachev, Türkiye’den domates alımına ilişkin olarak, “Belki bir gün Türk domateslerine izin veririz ama bu kesinlikle önümüzdeki yıllarda değil” dedi.

Tkachev daha önce, Rusya’nın, çiftçilere ve yatırımcılara zarar vermediği takdirde yasağın kısmi olarak kaldırılmasını görüşmeye açık olduğunu bildirmişti.

LED aydınlatma ile domates yetiştirecek

Türkiye ile yaşanan kriz üzerine yerli üretimi artırmak amacıyla tarım sektörüne desteklerini artıran ve sera yatırımlarına girişen Rusya’da, 40 futbol sahası büyüklüğündeki dünyanın en büyük tarlası olma özelliği taşıyan serada LED aydınlatma ile domates ve salatalık yetiştirilecek.

Rusya’nın en yenilikçi seracılık şirketi olan LLC Agro-Invest’in 25 hektardan daha geniş bir alana yayılan seralarında domates ve salatalık yetiştirmek için, LED bitki yetiştirme lambaları tedarik edecek. 40 futbol sahasına eşit büyüklüğü ile bugüne kadarki en büyük LED sera aydınlatması olma niteliği taşıyan proje, tüm yıl boyunca üretim yapmaya olanak sağlayacak.

Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında hasadı artırmaya yardımcı olacak Philips led lambalar, geleneksel yüksek basınçlı sodyum lambalara kıyasla enerji masraflarını yüzde 50’ye kadar azaltacak. Proje, aynı zamanda yerli malı ürünlere olan talebi karşılayabilecek geniş ölçekli LED sera aydınlatma uygulamalarına olan küresel talebe de ışık tutuyor.

Philips Aydınlatma, projede Hollandalı ortağı Agrolux ve Rus yüklenici LLC ST Solutions ile iş birliği yapıyor. LLC ST Solutions, önümüzdeki üç ay boyunca Moskova’nın 350 km güneybatısında, Kaluga Oblastında yer alan Lyudinovo’daki seralara Philips led lambalarının kurulumunu yapacak. Philips Aydınlatma, domates ve salatalık yetiştirmek için optimize edilmiş ‘ışık tarifleri’, eğitim hizmetleri ve 1,25 metre uzunluğunda 65.000 adet Philips GreenPower LED toplight ile her biri 2,5 m uzunluğunda 57.000 adet Philips GreenPower LED interlight ürünleri tedarik edecek. Uç uca eklendiğinde 223 kilometreyi bulan aydınlatma sistemi, İstanbul ile Düzce arasındaki mesafeyle eşit uzunlukta olacak.

Hasat artacak

LED yetiştirme lambalarını geleceğin teknolojisi olarak nitelendiren Agro-Invest CEO Yardımcısı ve Genel Müdürü Irina Meshkova, “Bu lambalar sayesinde ışık, bitkinin en çok ihtiyaç duyduğu yere, en çok ihtiyaç duyduğu anda veriliyor. Ayrıca geleneksel lambalardan de çok daha az ısı üretiliyor. Bu sayede lambaları bitkilere daha yakın konumlandırabiliyoruz. Bu teknoloji sayesinde yılın daha karanlık aylarında bile hasadı artırmayı ve enerji kullanımımızı azaltmayı başarabileceğiz” dedi.

Philips Aydınlatma Sera Aydınlatma İş Kolunun Yöneticisi Udo van Slooten de, “Dünyanın en büyük LED sera aydınlatma projesi olan bu proje ile ekinlerin ihtiyaç duyduğu ışık için tüketilen elektriği, geleneksel bahçe aydınlatmasına kıyasla yüzde 50’ye kadar azaltıyoruz. Bunun yanında kış mevsiminin karanlık dönemlerinde kaliteyi ve hasadı yüzde 30’a varan oranlarda artırmak için özel tasarlanmış ışık tariflerinden yararlanıyoruz.

Doğal gün ışığının yerine geçen yetiştirme lambalarımız, ekinlerin yıl boyunca verimli bir şekilde yetiştirilmesini sağlıyor. Bu proje, aynı zamanda ithal ürünler yerine yerli üretimi tercih ederek gıdaların taşındığı mesafeyi azaltma, dolayısıyla tazeliğin korunması yönünde tüm dünyada yaygınlaşmakta olan bir eğilimi yansıtıyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER