TARIM

Yayın Tarihi: 18.06.2013 Salı 13:45:00

Şarap Tarım Turizmi Kapsamında Değil

Şarap Tarım Turizmi Kapsamında Değil

Denizli'nin 10 yıllık Doğa Turizm Master Planı taslağı hazırlandı.

Çal Kaymakamı Fatih Arıkoğlu, "Çal’daki Kısık Kanyonu taslakta yer alıyor. Ama şarap yer almamış. Tarım turizmi kapsamında şarap gibi bir değerin tanıtımı yapılmadan turistler Kısık Kanyonu’nu görmeye gelmez" dedi.

Denizli’nin 2013-2023 yılları arasını kapsayan Doğa Turizm Master Planı’nın taslağı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5’inci Bölge Müdürlüğü, aynı kurumun il müdürlüğü ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından hazırlandı. Taslak planının tanıtımı da Denizli Valisi Abdülkadir Demir’in başkanlığında düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Vali Demir, Denizli’nin, Türkiye’nin en fazla turist çeken 5’inci ili konumunda olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Ancak Türkiye’nin en az konaklanan illerinden de biriyiz. Bu tabloyu değiştirmeliyiz. Konaklama süresini 7-15 güne çekmeliyiz. Bunun için Akdağ Tabiat Parkı, Honaz Dağı Milli Parkı, Kartal Gölü, Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Buldan Yayla Gölü, Bozdağ Kayak Merkezi, Çivril Işıklı Gölü, Çal Kanyonu, Güney Şelalesi gibi doğal güzelliklerimizin peyzaj düzenlemesine bu yıl başlayacağız. Doğal ve tarihi zenginliğimizi harekete geçireceğiz. Sürdürülebilir doğa ve ekoturizm potansiyelimizi iyi yönetmeliyiz."

Çal Kaymakamı Fatih Arıkoğlu ise "Çal’daki Kısık Kanyonu taslakta yer alıyor. Ama şarap yer almamış. Tarım turizmi kapsamında şarap gibi bir değerin tanıtımı yapılmadan turistler Kısık Kanyonu’nu görmeye gelmez. Çal, 25 kilometre mesafedeki Bekilli İlçesi’yle Türkiye’nin en önemli şarap üretim merkezi konumunda. Bölgede tarım turizmi yapılacaksa, gelen turist şarabın tadına yerinde bakmalı. Yörede üretilen üzüm ve elmayı dalından koparmalı ya da yerinde tüketmelidir. Çal şarabını ön plana çıkarıp, bölgede tarım turizmi başlatabiliriz" diye konuştu.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER