TARIM

Yayın Tarihi: 30.08.2017 Çarşamba 14:35:00

Türkiye tarım arazilerini kaybetti!

Türkiye tarım arazilerini kaybetti!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye, tarım arazilerinin yüzde 8.2'sini kaybetti.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, azalan tarım üretimini ve 600 bin kişi azalan çiftçi sayısını değerlendirdi.

TÜİK verilerine göre Türkiye, son 10 yılda ekilen ve dikilen tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 8.2’sini kaybetti. Üreticiler, Belçika yüz ölçümü büyüklüğünde araziyi 15 yıllık süreçte ekmekten vazgeçti. Hollanda yüz ölçümüne yakın arazi nadasa bırakıldı. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçi sayısı 600 bin kişi azaldı, ithalatın önü açıldı.

Yeni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın “Çiftçiyi artık tefecilerin eline bırakmayacağız” sözleri belki bu ‘kaçışın’ nedenlerinden biri. Ancak TMMOB’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, bunun bilinçli bir tercih olduğunu, kırsaldan kente göçen üreticinin ucuz emek haline geldiğini söylüyor.

Boşalan tarım alanları mı? Somali örneğini bu noktada veren Atalık, “Bu topraklar şirketlere kiralanacak. Türkiye kendi topraklarında yetişen ürünleri sadece seyredecek, burnumuzun dibinde yetişen ürünler, toprağı kiralayan ülkenin tüketimine gidecek” diyor.

Et, mısır, arpa, buğday için gümrük kapıları ardına kadar açıldı. Bu dönemde bu değişiklik ne anlama geliyor?

Hangi üründe önce gümrük vergileri düşürülmüş sonra da sıfırlanmış ise anlayın ki o ürünlerin ülkemizde üretim seviyeleri kritik derecede gerilemiştir. Örneğin mısır üretimimize baktığımızda son zamanlarda yaptığı ataklarla 6 buçuk milyon tona ulaşmasına rağmen hâlâ Türkiye 500 bin-1.5 milyon ton arası mısır ithal ediyor. Hayvancılık sektörü için son derece önemli. Buğday keza hem insan beslenmesi hem hayvancılık sektörü için son derece önemli. Ki 4-5 milyon ton arasında buğday ithalatına 1-1.5 milyar dolarlar seviyesinde ödemeler yapıyoruz. Yani şöyle pekiştirebiliriz. Türkiye buğdayın anavatanıdır, anavatanı olduğu üründe bile milyonlarca ton olmak üzere yurt dışına bağımlı bir ülke haline gelmiştir.

DİĞER HABERLER