TARIM

Yayın Tarihi: 29.08.2018 Çarşamba 15:15:00

Üreticiye müjde: "Kısa süre sonra piyasaya giriyor"

Üreticiye müjde:

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, TMO'nun kısa bir süre sonra fındık piyasasına gireceğini öğrendiklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirerek, “Üreticimize sesleniyorum; TMO’yu bekleyin. Fiyat TMO’da yüksekse fındığınızı TMO’ya, piyasada yüksekse piyasaya verin, kesinlikle emanete fındık bırakmayın” dedi.

Fındıkta hasadın sonuna yaklaşılırken, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasaya gireceği yolundaki açıklama, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan geldi.

“TMO piyasaya girecek”

Bayraktar yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde TMO’nun piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirdi.

Ülke ekonomisine her yıl yaklaşık 2 milyar dolar döviz getirisi sağlayan, Karadeniz Bölgesi’nin ana geçim kaynağı olan fındıkta hasadın çok büyük bölümünün tamamlandığını, kurutulan fındıkların yavaş yavaş piyasaya girdiğini belirten Bayraktar, Karadeniz çiftçisinin gözü kulağının alım fiyatlarında olduğunu vurguladı. Bayraktar, şunları kaydetti:

“Fındık üretimimizin yüzde 75’i ihracata gitmektedir. Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini, dünya ihracatının yüzde 75’ini ülkemiz karşılamaktadır. Bundan dolayı ülkemizdeki fındık fiyatı dünya piyasalarını da belirlemektedir. Şu anda serbest piyasa fiyatlarına baktığımız da fındık fiyatları kilogramda 10 lira 50 kuruş ile 13 lira 50 kuruş değişmektedir. Bu fiyatlar üreticilerimiz tarafından kabul görülen bir fiyat değildir. Zaten külleme hastalığı, fındık kokarcası ve doğal afetler nedeniyle rekolte geçen yılın çok altında kalacaktır.

Çiftçimiz bir yıl boyunca bahçesine her türlü bakımı yaptı, gübresini, ilacını kullandı. Yaşanan verim düşüklüğü fındık maliyetini daha da artırdı. Artan girdi ve işçilik maliyetleri de işin cabası oldu. Zor durumda olan üreticimiz, bir de kendince fiyat açıklayarak piyasaları alt üst eden yabancı firma tarafından daha da zora sokuldu.”

DİĞER HABERLER