TARIM

Yayın Tarihi: 02.11.2017 Perşembe 17:35:00

Üzüm suyu tüketiciye nasıl ulaşıyor?

Üzüm suyu tüketiciye nasıl ulaşıyor?

Üzümler hasadın ardından üzüm suyu haline getirilerek tüketicilere ulaştırılıyor.

Tekirdağ'da 35 bin dekar alanda üzüm yetiştiriciliği yapan bağcılar, hasadın ardından işlemek için ayırdıkları üzümleri; pekmez, bulama ve üzüm suyu haline getiriyor. Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nde yıl boyunca yetiştirilen ve gün boyu kadın işçiler tarafından toplanan üzümler, sandıklara yerleştirildikten sonra nakil için hazırlanıyor.

Üzüm işleme tesisinde, sap ayırma, parçalama gibi işlemlerden sonra suyu sıkılan üzümlere, filtrasyon ve pastörizasyon işlemleri uygulanıyor. Tamamen doğal olarak üretilen üzüm suyu, son aşamada şişelenerek dört mevsim tüketiciye sunulmak üzere hazır hale getiriliyor.

 "250 ÇEŞİT ÜZÜMDEN EN KALİTELİ OLANLARI BELİRLEYEREK İŞLİYORUZ"

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Mehmet Gülcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yıl önce üzüm suyu yapma çalışmalarına başladıklarını, enstitüde 250 çeşit üzümden en uygun, en kaliteli olanları belirleyerek işlediklerini söyledi. Gülcü, yeterli olgunluğa gelen üzümlerin hasat edildikten sonra işleme hazır hale getirildiğini ifade ederek, "Özellikle biz çalışmalarımızda ağırlıklı olarak siyah üzümleri kullanıyoruz.

Siyah üzümü, hem renk olarak albenisi hem de özellikle fenolik madde özelliği yüksek olduğu için seçiyoruz. Sağlığa yararlı madde oranı daha yüksek olduğu için siyah üzümlerden işleme yapıyoruz." diye konuştu.

DİĞER HABERLER