TARIM

Yayın Tarihi: 14.03.2017 Salı 06:26:16

Yeni yöntem maliyeti düşürecek

Yeni yöntem maliyeti düşürecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile fındık dip sürgünü temizliği için yapılan toplantıda yeni yöntem hakkında bilgi verildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Atakum Sanat Merkezi’nde ‘Fındık Dip Sürgünü Azotlu Gübre Çözelti Uygulaması’ toplantısı yapıldı.

Toplantıda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Meyve Yetiştiriciliği Islahı Bölüm Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Serdar, fındıkta rekolte artışını, ürün kalitesinin yükselmesini ve maliyetlerin düşürülmesine neden olacak alternatif fındık dip sürgününde azotlu gübre çözeltisi hakkında bilgi verdi.

Projenin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini söyleyen Prof. Dr. Serdar, yeni yöntemin hem üreticiler hem de bölge ekonomine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Dip sürgünü temizliğinin yılda bir defa yapılması halinde verimin yüzde 5, iki kez yapılması halinde ise yüzde 30 oranında arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Serdar, “Bu yeni alternatif çözüm yolu, üreticilerimiz için çok karlı olacak. Kaliteyi ve verimi artıracak.“ ifadelerini kullandı.
 

DİĞER HABERLER