TARIM

Yayın Tarihi: 04.07.2018 Çarşamba 12:35:00

Yeni zam şampiyonu suratları ekşitiyor!

Yeni zam şampiyonu suratları ekşitiyor!

Son zamanlarda fiyatıyla adından söz ettiren patates ve soğanı geride bırakan bir diğer gıda ise limon oldu.

Patates soğan, domates fiyatlarındaki artış tartışılırken yeni zam şampiyonu limon oldu. Geçen yıl halde 3 lira olan limon fiyatı bu yıl 6,5 liraya çıktı. Pazarda ise 10 liradan satılan limon hem gözü hem cebi yakıyor.

Ağustos ayının başında limon hasadının başlamasıyla fiyatların düşmesi bekleniyor.

Esnaf şiddetli sağanak, sel ve dolunun tarlalara zarar vermesinin yanı sıra Ürgüp’te mağaralarda depolanan limonda da yüzde 50 oranında kayıp olduğunu söyledi. Üretici de satıcı da tüketici de fiyatların bu kadar artmasından şikayetçi. Pazarda sadece limon değil, tüm ürünlerin fiyat etiketleri yüksek.

Bağcılar Yüzyıl semt pazarında limon 10 liradan alıcı buluyor. Satışlarının düşmesinden yakınan pazarcılar çareyi limonu tane işi satmakta buldu. 6 tane limon 5 liradan satılıyor. Vatandaş ihtiyacı olduğu için almak zorunda olduğunu pazarcı ise satışlarının günden güne düştüğünü söyledi. 2 kilo limon alan ve fiyatının yüksek olduğunu söyleyen bir kişi, “Evet fiyatı çok yüksek ama sorduğumuzda ‘depodan geliyor, taze limon yok’ diyorlar. Biz de mecbur almak zorunda kalıyoruz” dedi.

'Gıda sektörü 2017’de 4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi'

Bu yıl %75 fire verdi

Bayrampaşa meyve ve sebze halinde esnaf ve İstanbul Yaş Meyve-Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği (İSMEYDER) Başkan Yardımcısı Muhittin Baran da, “İklim değişikliğinden meyve ve sebzeler etkilendi. Bu yıl limon aşırı yağış aldı. Geçen yıl 2 bin ton ekim olduysa, bu yıl bin ton ekildi.

Ürgüp’te depolarda bekleyen üründe de çürümeler olunca, limon yüzde 75 fire verdi. Verimlilik yüzde 25’lerde gerileyince de, fiyatları yükseldi” diye konuştu.

Satışları yarı yarıya düştü

Mayer limonunun ağustos ayının başında çıkmasıyla, ağustos ayının ortalarına doğru da fiyatının düşmesini beklediklerini dile getiren Baran, “Ağustos ayına kadar limon mevcut fiyatının üzerine 1 lira daha koyacaktır. Fiyatların artmasıyla, satışlarımız yüzde 50 düştü. Haldeki dükkanlar günlük 100 ve 60 sandık limon satıyorsa, şimdi bu rakam 25-30’a geriledi” ifadelerini kullandı.

Kilogram fiyatı 10, 6 tane 5 lira

Emekli olduktan sonra pazarcılık yaptığını söyleyen esnaf ise, “Limonun kilosu 10, 6 tanesi 5 lira. Fiyatları her hafta değişiyor. Daha sonra ne olacağını bilmiyorum. Fiyat artışları, satışlarımızı günden güne daha fazla etkiliyor. Eskiye göre fazla bir şey kazanmıyoruz” dedi.

Etiketler limon, patates, soğan,

DİĞER HABERLER