TARIM

Yayın Tarihi: 19.12.2014 Cuma 15:24:00

Yeniden Yeşerecekler!

Yeniden Yeşerecekler!

Üniversitelerde yapılan birçok araştırmaların sonuçlarını sizlere paylaşıyoruz. Tarım alanında çığır açacak projelerin bu seferki adresi Ankara Üniversitesi.

Ankara Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda, her yıl yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olan hasat kaybı sorunu artık bu gübre ile çözüleceği öne sürüldü. Ziraat Fakültesi tarafından geliştirilen nano-gübre, sararan bitki yapraklarını yeniden yeşertirken ürün kalitesini de artırıyor. Ayrıca nano-gübreye “Nano-Fe” ve “Nano-FeN” isimleriyle Kimyevi Gübre Tescil Belgesi verildiği açıklandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, bu gübrenin yakın bir zamanda çiftçilere de sunulacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

 “Gelecekte en önemli ihtiyaçlar enerji, su, sağlık ve gıda olmaya devam edecek. Gıdanın kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturuyor. Bu bağlamda ülkemizin kendi kendine tümüyle yeter hale gelmesi, geleceğini güvence altına alması ve nitelikli gıda konusunda güçlü bir konumda olması gerekir”.


Geliştirilen gübrenin mısır ve yer fıstığı gibi bitkilerde denendiği gibi, tarlada da elma ve ayva fidanları ile çilekte uygulandığı açıklandı. Yapılan deneyler sonucunda, demir kaybına bağlı sararan yaprakların yeniden yeşerdiği görüldü. Fidanlara demir takviyesi yapıldıktan sonra sarı yapraklar yeşile dönüştü. Ayrıca çilek, armut, sedir çamı, Japon gülü ve Isparta gülü gibi demir klorozu gösteren bitkilere de aynı uygulama yapılarak sararmanın önüne geçildiği görüldü.

Nano- gübrenin Ar-Ge Laboratuvarı için TÜBİTAK'a başvurduğu kaydedildi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER