RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 21.10.2021 Perşembe 15:03:27

Tükettiğiniz yumurta ne kadar sağlıklı?

Tükettiğiniz yumurta ne kadar sağlıklı?

KONUK: Gülsüm Koyuncu

RÖPORTAJ: Çiğdem Coşkun

Yumurta, anne sütünden sonra en yüksek biyoyararlanıma sahip proteini içerdiği için uzun yıllardır protein deposu olarak kabul ediliyor. Peki siz sağlıklı yumurta tüketebiliyor musunuz?

Trouw Nutrition Türkiye Kanatlı Teknik Müdürü Gülsüm Koyuncu'dan ile yumurta ile ilgili sorularımıza cevap aldık.1.    Yumurtanın insan sağlığı açısından faydaları nelerdir?
Yumurta, anne sütünden sonra en yüksek biyoyararlanıma sahip proteini içerdiği için uzun yıllardır protein deposu olarak kabul ediliyor. Doğal ambalaja sahip bir gıda olan yumurta, mükemmel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve antioksidanların önemli bir kısmını içeren sürdürülebilir bir besin kaynağı olarak da ön plana çıkıyor.

Bir yumurtanın sağladığı enerji değeri yaklaşık 70 kilokaloridir. Düşük enerji içermesine karşın, bünyesinde diğer birçok esansiyal besin öğesini yüksek oranda bulundurması nedeniyle “besleyici değeri yüksek” gıda olarak tanımlanıyor. Dünya genelinde her 8 kişiden 1’inde D vitamini eksikliği bulunuyor. D vitaminin birkaç doğal kaynağından birisi de yumurtadır. Yumurta, kalp-damar hastalıkları için risk faktörü olan doymuş yağ asitlerini daha az oranda içerir ve toplam yağ miktarı düşüktür. Yumurtanın yüksek besin yoğunluğu, vücudun doğal bağışıklık sistemini ve fiziksel büyümeyi destekliyor. Özellikle çocuklarda beyin gelişimine yardımcı oluyor. İçerdiği B grubu vitaminlerden B2 vitamini, deri ve göz sağlığı için gerekli iken, kolin erken yaşta beyin gelişimi için esansiyeldir. 

Yumurta aynı zamanda diğer protein kaynakları arasında en düşük karbon ayak izine sahip olması nedeniyle düşük çevresel etkiye sahip bir protein kaynağıdır.

2.    Bir yumurta sağlıklı ve güvenli bir şekilde sofralarımıza nasıl ulaşır?
Bir yumurtanın yolculuğu, yumurtadan 21 gün sonra civciv çıkması ile başlar. Bu civcivler 17 hafta boyunca büyüme ve gelişim sürecini tamamlayacakları yarka kümeslerine sevk edilir. Bu sürenin sonunda tüm aşıları tamamlanmış olan yarkalar artık üretim periyoduna başlayacakları yumurta kümeslerine taşınmaya hazır olur. Bu kümesler çevresel değişkenlerden korunaklı, temiz, güvenli kaynaklardan yem veya suya ulaşım imkânı sunan, pek çoğu otomasyon sistemlere sahip biyogüvenliği yüksek ortamlardır. Yumurtanın besinsel değerini korumak, tavukları kaliteli ve güvenli yem ile beslemeyle başlar. Bu amaçla; enerji, protein, vitamin, mineraller gibi tüm besin öğelerinin dengeli bir şekilde tavuklara sunulduğu özel rasyonlar hazırlanır. Tavukların sağlıklı ve dengeli bir besin ile beslendikleri, biyogüvenlik önlemleri üst düzey kümeslerde hayvanların yüksek verim için antibiyotiklere ihtiyacı yoktur. Üretim periyodunda, kümeslerde yumurta tam otomatik toplama bandına düşer. Paketleme alanına konveyör hatlar ile taşınan yumurta, kirli, kırık ve çatlak oluşumu açısından kontrol edilir, gramaj ayrımı yapılır ve üzerine üretim tarihleri yazılarak özel karton kutularında paketlenir. Akabinde satış noktalarına sevk edilir ve soğutucu raflarda yerlerini alır.  Marketlerden alınan A kalite yumurta, kendi kartonunda buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bu sayede hem yumurtalar tutarlı bir sıcaklıkta korunur hem de karton kutusu sayesinde gözenekli kabuk yapısı nedeniyle diğer gıdaların kokularıyla bulaşması engellenir.

3.    LifeStart konseptinin kümes hayvanlarının sağlığı ve gelişimine etkisi nedir?
Yumurtadan çıkan civcivin sağlıklı gelişimi ve genetik potansiyeline ulaşabilmesi için pek çok sistemin yanı sıra sindirim sistemi ve mikrofloranın henüz gelişimini tamamlamadığı ilk 14 gün kritik öneme sahiptir. Bu dönemde yumurtadan yeni çıkan civcivlerin sahip olduğu fizyolojik ihtiyaçları desteklemek ve en iyi şekilde gelişmelerine yardımcı olmak için hem besinsel öğeler hem de yem formu açısından özel bir beslenme konseptine ihtiyaçları bulunur. Trouw Nutrition bu kapsamda, civcivlerin iyi bir başlangıç yapmasına destek olmak amacıyla, kanatlı hayvanlarda bu özel dönem için formüle edilmiş özel yemler ile ilgili çalışmalar yürütüyor. 4.    Kümes hayvanlarının sağlıklı gelişim gösterebilmeleri için gereken koşullar nelerdir?
Kümes hayvanlarının sağlıklı gelişim gösterebilmeleri pek çok değişkene bağlıdır. Bu etmenleri; her dönemine özel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yüksek kalite ve besinsel içeriğe sahip yem, temiz ve kaliteli içme suyu, özellikle hastalık etkenlerinin girişini engellemeye yönelik her türlü biyogüvenlik önlemi alınmış korunaklı, refah seviyesi yüksek özel alanlar içinde konumlandırılmış barınma alanları, hayvanların genetik potansiyellerini sergileyebilmeleri için koruyucu/destekleyici takviyelerin yapılması, yönetimsel ihtiyaçların eksiksiz karşılanması olarak sıralayabiliriz. 

5.    Yanlış antibiyotik kullanılması kümes hayvanlarının gelişimine nasıl etki eder?
Antibiyotiklerin yanlış kullanımı ile gelişen antimikrobiyal direnç aynı zamanda bir gıda güvenliği problemine dönüşerek bir halk sağlığı sorununa dönüşebilir. Bu nedenle antibiyotiklerin büyütme faktörü olarak kullanımının yasaklanması ile antimikrobiyal direnç gelişiminin önüne geçilmeye çalışılır. Böylece hem beşerî hem de hayvan tedavilerinde antibiyotiklerin efektif kullanımını engelleyen sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bilinçsiz ve yanlış antibiyotik kullanımı, hayvanların karaciğer ve böbreklerinde hasara neden olabilir. Beşerî ve hayvan sağlığı için kritik öneme sahip bağırsak mikroflorasının dengesini bozar. Bu dengenin yeniden oluşturulması için zaman ve takviyelere ihtiyaç duyulur. 

6.    Yem kalitesi ve yem hijyeni kümes hayvanlarının gelişimine nasıl etki eder?
Günümüzde gıda güvenliği gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Hayvansal gıda üretiminin en önemli basamaklarından birini oluşturan yem güvenliği konusu da eşit derece öneme sahip. Yem güvenliğinde önemli olan iki mikroorganizmadan birini küfler diğerini ise entebakteriler oluşturuyor. Bu iki mikroorganizmayla yapılacak doğru bir mücadele ile bulaşıklığın minimize edilmesi ve kanatlı hayvanların yemlerinde oluşabilecek besinsel kayıpların ortadan kaldırılması mümkün. Yanı sıra neden olabilecekleri sağlık sorunları ve performans kayıpları da minimize edilebilir. Böylece üretim prosesinin sonunda güvenli gıda üretiminin elde edilmesine destek olunur. 

7.    Maxcare’in kümes hayvanlarının performans ve verimliliğine etkileri nedir?
Üreticiler için hayvan performansı, gelişimi ve optimizasyonunun yanı sıra hayvan sağlığının korunması da güvenli, besleyici ve yüksek kaliteli yem üretmek için büyük önem taşır. Kaliteli yem üretimi, uygun ham maddelerin uygun oranlarda kombine edildiği bir rasyon ile kanatlı hayvanlara sunulur. Bu yemlerde ham maddelerin yanı sıra makro ve mikro besinsel elementlere de ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra hayvan gelişimini desteklemek, sağlığını korumak ve performansını geliştirmek için özellikle sindirim sisteminin ve dolaylı olarak bağışıklık sisteminin desteklenmesi kritik öneme sahiptir. Maxcare konseptimizde; tavukların dönemsel ve ırksal ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış mikro besinsel elementlerin yanı sıra, sindirim sistemi ve kemik/kabuk gelişimini destekleyen komponentler ile hayvan sağlığı, performansı ve üreticilerin kazanımlarını artırmaya çalışıyoruz. 

8.    TN olarak kümes hayvanlarına yönelik hangi ürün ve çözümlere sahipsiniz? Ve sektöre bu ürün ve çözümlerle ortalama ne kadar bir ekonomik katkı sağlıyorsunuz?
Trouw Nutrition olarak “Geleceği Beslemek” misyonumuzla, kanatlı hayvanların sürdürülebilir bir şekilde beslenmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Verdiğimiz bilgi temelli servisler, inovatif ürün geliştirme çalışmaları ve hizmetlerimiz ile ürün çözümlerinden ötesini hedefleyerek sektörün problemlerine çözüm ortağı olmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla bağışıklık sistem hücrelerinin yüzde 70’nin yerleşmiş olduğu sindirim sistemi sağlığına ayrı bir önem veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki sağlıklı ve verimli tavuklar için sindirim sistemi sağlığı ilk adımı oluşturur. Bu nedenle su asitleştirici ürünümüzün yanı sıra yem güvenliğini geliştirmek amaçlı özel içerikler ve konseptler ile zenginleştirilmiş organik asit karışımlarımız, toksin bağlayıcılarımız, bağırsak sağlığı optimizasyon ürünlerimiz, biyoyararlanımı yüksek iz minerallerimiz ve doğal antioksidan ürünlerimiz ile hayvanların sağlık ve performansı açısından desteklenmesinde üreticilerin çözüm ortağı olmayı amaçlıyoruz.